piątek, 9 lutego 2018

,,KODEKS RYCERSKI. JAK WIEŚĆ SZLACHETNE ŻYCIE"-ANDRZEJ ZAJĄC
Rozwój duchowy jest bardzo ważny w naszym życiu. Obserwowanie i analiza swoich zachowań, myśli, reakcji i emocji powoduje, że jesteśmy bardziej świadomi. Sami możemy zmieniać swoje zachowania w zależności od aktualnej sytuacji. Jeśli ktoś chce nad sobą pracować i rozwijać swoją świadomość będzie wyciągał wnioski choćby z błahych pozornie sytuacji, będzie obserwował przyrodę, rozmawiał i obserwował zachowania ludzi. Impulsem pobudzającym rozwój duchowy może być też czytanie książek.

Andrzej Zając-franciszkanin, rekolekcjonista, tłumacz, nauczyciel akademicki, fotograf, poeta i wydawca napisał książkę ,,Kodeks rycerski. Jak wieść szlachetne życie", w której zawarł trzydzieści trzy sentencje mające być podporą w codziennych zmaganiach. Poparł je odniesieniami do słowa biblijnego oraz św. Franciszka z Asyżu i św. Klary.

Andrzej Zając-autor książki

Mogłoby się wydawać, że rycerskość przeminęła wraz ze średniowiecznymi rycerzami. Czy tak się stało? Na okładce książki widnieje bł. Rajmund Lulla na koniu, który pochodził z rycerskiej rodziny. Sam nigdy nie założył zbroi, ale napisał Księgę rycerską, w której zawarł wszystkie przymioty chrześcijańskiego rycerza. Nie trzeba być dosłownie rycerzem, by kierować się w życiu szlachetnością, wiernością, przyjaźnią, cierpliwością, opanowaniem, dyskrecją, odwagą, ufnością... Andrzej Zając pokazuje, że codzienność to współczesne pole walki. Każdego dnia można wygrać lub przegrać. Trzydzieści trzy sentencje symbolizujące wiek ziemski Chrystusa mają dodawać odwagi, by wieść szlachetne życie.

,,Serce Rycerza zamieszkują jego przyjaciele, których wśród rozległego tłumu uważnie rozpoznał i z wdzięcznością przyjął. Rycerz ceni sobie przyjaźń i dba o nią, bo jest dla niego nieocenionym darem. Wie, bowiem, że kiedy on sam jest słaby, jego przyjaciele wspierają go, a kiedy oni słabną, on może być dla nich podporą."

Publikacja jest bardzo starannie wydana, a dzięki dołączonej tasiemce można zaznaczyć, gdzie się skończyło czytać. Można wracać do tych sentencji w każdej chwili, gdy tego potrzebujemy. Oprócz książki w tej samej serii został wydany notatnik, w którym można zapisywać własne przemyślenia. Książkę polecam Czytelnikom zainteresowanym rozwojem duchowym i religią.
Książka i notatnik


Książkę można kupić w Wydawnictwie Franciszkanów Bratni Zew

Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew


Tytuł: Kodeks rycerski. Jak wieść szlachetne życie
Autor: Andrzej Zając
Wydawnictwo: Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew"
Data wydania: 8 luty 2018
ISBN: 9788374852906
Liczba stron:144
Kategoria: religia
Cytaty: str. 63