poniedziałek, 30 stycznia 2017

,,WYBUDZENIA. POWRÓT DO ŻYCIA-POLSKIE HISTORIE" - KATARZYNA PINKOSZ


WYBUDZENIA
Źródło

Między życiem, a śmiercią istnieje cienka granica, którą może przerwać wypadek, udar, zachłyśnięcie wodą, podtopienie, nagłe zatrzymanie akcji serca, czy zbyt mocny masaż tętnic mózgowych. Wystarczy ułamek sekundy i wszystko się zmienia. Znajomy świat rozpada się na kawałki.

Katarzyna Pinkosz-dziennikarka, autorka reportaży związanych z medycyną przeprowadziła wielogodzinne rozmowy z osobami, które przebywały w śpiączce, a także z ich rodzinami i lekarzami. Efektem tej pracy jest książka ,,Wybudzenia. Powrót do życia-polskie historie".

Mariusz Kobzdej spadł z roweru i stracił przytomność. W śpiączce był osiem miesięcy. Nikt nie dawał mu szans na normalne życie. Uratował go prof. Wojciech Maksymowicz, który dostrzegł coś co przeoczyli inni lekarze i przeprowadził odbarczanie mózgu. Po tej operacji pacjent od razu odzyskał mowę i pełnię świadomości. Dawid Pawlaczyk wracał na rowerze od kolegi, gdy potrącił go samochód tuż przed domem. Nie dawano mu szans na życie. Po trzymiesięcznej śpiączce odzyskał świadomość w trakcie meczu Realu Madryt, gdy usłyszał, jak Ronaldo strzelił bramkę. Żużlowiec Piotr Winiarz zapadł w śpiączkę po wypadku na torze wyścigowym. Obudził się na dźwięk silnika motoru. Obecnie pracuje, oddaje się pasji, cieszy się chwilami spędzanymi z żoną i synem. Dawid Jetke pracował jako policjant. Po uderzeniu w TIR-a zapadł w śpiączkę. Dzięki determinacji mamy, która szukała wszelkich sposobów pomocy dla niego i nie chciała oddać do hospicjum, wybudził się. Znów jeździ samochodem i jest sołtysem. Agnieszka Terlecka miała być ,,rośliną". Lekarka zasugerowała rodzicom, by przekazali organy do przeszczepu. Po intensywnej rehabilitacji wróciła do zdrowia i pracuje jako grafik komputerowy. Mariusz Wachowicz zapadł w śpiączkę po wypadku w niewyjaśnionych okolicznościach. Po wszczepieniu stymulatora zaczyna wracać do zdrowia. Pisze pełne słowa, czasem też po angielsku, gra w coraz trudniejsze gry komputerowe, próbuje nazywać swoje uczucia, siedzi samodzielnie na łóżku. Dzięki determinacji i ogromnej pracy ma szansę na powrót do normalnego życia. Agnieszka Holka została potrącona na przejściu dla pieszych. Robi cały czas postępy. Podaje rękę na powitanie, uśmiecha się na widok psa, bo kocha zwierzęta, ożywia się, gdy przychodzą do niej ludzie. Wciąż walczy o więcej. Julkę Kowalczyk potrącił samochód na przejściu dla pieszych przed szkołą. Dzięki stymulatorowi mózgu powoli odzyskuje kolejne sprawności. Weronika Przybycień dostała na uczelni wylewu krwi do mózgu, dzięki fachowej pomocy wybudziła się ze śpiączki i wraca do zdrowia.

Autorka przytacza historie nie tylko pacjentów i ich rodzin, ale też oddaje głos osobom, bez których powrót ,,śpiochów" do nowego życia nie byłby możliwy. Ewa Błaszczyk poprzez swoją działalność zmieniła podejście w Polsce do problemu śpiączki. Od 16 lat walczy o swoją córkę Olę, a dzięki ogromnej determinacji doprowadziła do powstania kliniki ,,Budzik", gdzie wybudzane są ze śpiączki dzieci. ,,W ,,Budziku" jest pełna infrastruktura niezbędna do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej dzieci po ciężkich urazach mózgu. Większość sprzętu ,,Budzik" dostał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy." Kliniką ,,Budzik" kieruje dr Andrzej Lach. W 2016 roku w szpitalu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Isao Morita z Japonii wraz z zespołem prof. Wojciecha Maksymowicza przeprowadził pierwszą w Polsce, a także w Europie operację wszczepienia stymulatora osobom w śpiączce. Prof. Maksymowicz szuka też szans dla osób w śpiączce w komórkach macierzystych. Tworzy ,,Budzik" dla dorosłych. Prof. Andrzej Czyżewski konstruuje komputery ułatwiające komunikację z osobami w śpiączce. Za pomocą Cyber Oka osoba pozbawiona możliwości komunikacji, może dać znać, że rozumie, powiedzieć, co ją boli, co chciałaby zjeść. Janina Mirończuk walczy o każde wybudzenie w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Fundacji ,,Światło". Prof. Jan Talar daje siłę i nadzieję rodzinom, bo wierzy w najwcześniejszą rehabilitację, która przynosi szybkie efekty. Gdy jednak walka pacjentów o życie kończy się, ale ich organy mogą jeszcze komuś uratować życie wtedy dr Robert Becler przeprowadza trudne rozmowy z rodzinami.

,...ok. 40 procent pacjentów w śpiączce słyszy, czuje, rozumie, tylko my o tym nie wiemy." Jeśli po 6 tygodniach człowiek się nie wybudzi w pełni przechodzi w stan apaliczny, czyli może być w stanie wegetatywnym (żyje, ale nic do niego nie dociera); w stanie zamknięcia (jest w pełni świadomy, ale nie może się w żaden sposób komunikować) lub w różnym stanie świadomości (od minimalnej do pełnej). Co czują osoby, które słyszą, widzą, rozumieją, ale nie mogą porozumieć się ze światem? ,,Bez względu na to, jaki jest kontakt z pacjentem, najważniejsze jest, żeby traktować go z należytym szacunkiem i starać się, by jego życie było godne.''

Po przeczytaniu ,,Wybudzeń" wiele osób na swoje życie spojrzy inaczej i doceni drobiazgi, które je tworzą każdego dnia. Historie pacjentów są niezwykłe i wzruszające. Często miałam łzy w oczach. Pokazują wielką determinację w walce o życie i jak ważna jest przy tym pomoc innych ludzi. Pacjenci pieszczotliwie nazywani ,,śpiochami" po wybudzeniu i powrocie do sprawności często starają się pomagać innym ludziom w potrzebie. Warto poznać te opowieści.
 WPISY POWIĄZANE: ,,Dowód życia"- Richard Marsh, Jeff Hudson


Książkę można kupić w Księgarni Ludzi Myślących  


Książka ukazała się nakładem wydawnictwa  EUREKA,
które jest marką wydawnictwa FRONDA

Wydawnictwo Fronda


Tytuł: Wyburzenia. Powrót do życia. Polskie historie.
Autor: Katarzyna Pinkosz
Wydawnictwo: Eureka
Premiera: 27 stycznia 2017 roku 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 272 czarno-białe i 24 kolorowe
EAN: 9788380791114 
Cytaty: str. 126, 40, 156