piątek, 22 maja 2020

,,SZEPTY Z WYSPY SAMOTNOŚCI"-MAGDA KNEDLER


Szepty z wyspy samotności
Źródło

Wielokrotnie widziałam książki Magdaleny Knedler na półkach w księgarniach, czytałam recenzje jej powieści: Położnej z Auschwitz, Moich przyjaciółek z RavensbrückDziewczyny kata, Dziewczyny z daleka i wielu innych książek, ale długo nie siegałam po nie, choć były na wyciągnięcie ręki. Wreszcie przyszedł taki moment, że chciałam sama sprawdzić na jakim poziomie literackim są powieści autorki i przeczytałam Szepty z wyspy samotności. 

Spinalonga, 1936 rok. Thimios Demetriou od sześciu lat należy do wspólnoty trędowatych. Na początku pobytu na wyspie chciał ze sobą skończyć, bo nie wyobrażał sobie, że będzie się rozpadał kawałek po kawałku każdego dnia, ale z czasem zmienił zdanie. Zobaczył, że ludzie celebrują każdy dzień, który im jeszcze pozostał, starają się utrzymać namiastkę normalnego życia. Thimios pisze dziennik i stara się rozwikłać zagadkę śmierci dziewczyny Zoi, która przybyła na wyspę i tego samego dnia popełniła samobójstwo.
Kreta, 1966 rok. Talos Samaras mieszka z rodzicami, uczy się w domu, a po kryjomu szyje ubrania. Na urodziny dostaje od ojca pióro i notatnik, i zaczyna prowadzić zapiski ze swojego życia. Najpierw jako młodziutki chłopak, a z czasem już jako dorosły mężczyzna. Jego życie owiane jest tajemnicą i zmową milczenia.
Wrocław, 2019 rok. Mirek Jung, wykładowca filologii klasycznej niespodziewanie zostaje odwiedzony przez byłą dziewczynę Agę, z którą rozstał się na lotnisku siedemnaście lat wcześniej. Kobieta zaprasza go na Kretę i chce, aby przeczytał dziennik trędowatego, który ma w posiadaniu. Mirek zaintrygowany starym pamiętnikiem udaje się na wyspę, aby rozwikłać zagadkę z przeszłości.

Akcja w powieści rozgrywa się na trzech płaszczyznach czasowych, do których autorka przenosi nas na zmianę. Umiejętnie prowadzi przez fabułę i stopniowo odkrywa elementy dramatycznych historii. Bohaterowie są wyraziści, wielowymiarowi i wzbudzają swoim postępowaniem różne emocje. Bardzo polubiłam Thimiosa, który pracował w ateńskiej gazecie, pisał felietony satyryczne, epigramaty i wiersze. Mieszkał w wygodnym domu z widokiem na górujący nad miastem Akropol. Miał ojca znawcę botaniki i anatomii, matkę kochającą kino i teatr oraz siostrę, która chciała zostać lekarzem i wynaleźć lekarstwo na trąd. Thimios wiódł przyjemne życie, spotykał się z dziewczyną i całował się z nią pod drzewami pomarańczowymi. Diagnoza lekarza zmieniła wszystko. Został sam, bez rodziny, starych przyjaciół i kolegów, bez dziewczyny, bez pracy, którą kochał. Choroba zabrała mu wszystko...

Autorka bardzo dobrze oddała klimat  i dramat egzystencji ludzi, którzy przez chorobę stracili wszystko. Mieszkańcy Spinalongi próbują stworzyć życie podobne do tego na wolności. Nawiązują więzi, angażują się w związki, kochają, bywają szczęśliwi, ale nad tym wszystkim unosi się nietrwałość, niepewność jutra. Wszystko zamyka się w teraźniejszości, bo przyszłość to tylko marzenia. Ludzie należą do jednej grupy, połączeni są wspólnymi doświadczeniami, żyją z piętnem, które wymusza izolację i pozostawienie swoich rodzin. Choroba wydała na nich wyrok, którego nie mogą zignorować, ani o nim zapomnieć.

,,Szepty z wyspy samotności" to przejmująca historia o przyjaźni, miłości i strasznej chorobie, która kończy absolutnie wszystko, ale robi to powoli, by człowiek w pełni zasmakował cierpienia. Bolesne rozstania, urwane życiorysy, ludzie budzący obrzydzenie i strach, smutek, samotność, zazdrość, ale też pasja i szukanie w nieszczęściu czegoś dobrego, co pozwoli choć na chwilę rozświetlić trudną egzystencję.  Powieść na wysokim poziomie literackim, pełna ukrytych motywów, wielowymiarowa i dopracowana w szczegółach. Cieszę się, że w końcu sięgnęłam po książkę Magdy Knedler i już mam ochotę na następną jej powieść. Serdecznie Wam polecam ,,Szepty w wyspy samotności":)wydawnictwomando.plTytuł: Szepty z wyspy samotności
Autor: Magdalena Knedler
Wydawnictwo: MANDO
Kategoria: literatura piękna
Data wydania: 2020-05-06
Liczba stron: 320
ISBN: 9788327717566
Cytat: str. 180

22 komentarze:

 1. Magda Knedler świetnie pisze. Ta książka jest już u mnie na półce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisze bardzo dobrze:) Żałuję, że wcześniej nie sięgnęłam po jej książki.

   Usuń
 2. Książka mnie zaciekawiła :D Zapisałam sobie jej tytuł :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść jest bardzo dobra, życzę Ci miłego czytania:)

   Usuń
 3. Kurczę, aż wstyd, że nie znam twórczości autorki, choć nazwisko wiele razy obijało mi się o uszy. Czas to zmienić, bo fabuła Szeptów brzmi bardzo intrygująco. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze mną było podobnie. O autorce słyszałam, widziałam jej książki, czytałam recenzje, ale długo nie sięgałam po powieści. Teraz mam zamiar przeczytać jej wszystkie książki.

   Usuń
 4. Ja jeszcze nie zetknęłam się z tą autorką. O wyspie Spinalonga oczywiście słyszałam. W naszych czasach już nie mieszkają na niej trędowaci, można ją zwiedzać. Zapamiętam tytuł, jeśli książka wpadnie mi w ręce, przeczytam ją. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorka bardzo dobrze przedstawia dawną i dzisiejszą Spinalongę. Widać jak wyspa się zmieniała na przestrzeni czasu, a obecnie można udać się na nią i spacerować dróżkami, po których chodzili trędowaci...

   Usuń
 5. Nawet nie wiesz kochana, jak bardzo chciałabym móc przeczytać tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dużo czytam, ale tego jeszcze nie miałam okazji. Przeczytam na pewno. W ogóle to super blog, tyle ciekawych propozycji.. A zajrzałam tu bo ja kiedyś też byłam Jola K:))) teraz zamiast K jest B:)) Serdecznie pozdrawiam - będę tu zaglądać:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam na stałe:)

   Usuń
 7. Nie znam twórczości Magdaleny Knedler, ale muszę w końcu nadrobić braki w tej kwestii, tym bardziej że czytałam wiele pochlebnych recenzji na temat jej książek. Zresztą Twoja powyższa pochlebna opinia także świadczy o wysokim poziomie literackim tejże pisarki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pozytywne opinie są jak najbardziej zasłużone :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Już sam tytuł mnie zaczarował :) Bardzo chcę przeczytać tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawy tytuł i książka też zapowiada się ciekawie :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. bardzo intrygująca książka ;)

  OdpowiedzUsuń