sobota, 28 grudnia 2019

,,GRANICA"-DON WINSLOW

Źródło

Art Keller po długiej wojnie z kartelami narkotykowymi w Meksyku i zlikwidowaniu ojca chrzestnego Sinaloa, Adana Barrery zostaje szefem DEA-amerykańskiej agencji rządowej powołanej do walki z narkotykami. Po pogrzebie Adana rozpoczynają się walki o wpływy pomiędzy mafijnymi rodzinami Barrera, Esparza i Tapia. Po względnym spokoju wzmaga się fala przemocy i korupcji, a narkotyki nieprzerwanym strumieniem płyną do Stanów Zjednoczonych. Narkotykowe królestwo, pełne śmierci i cierpienia może zniszczyć tylko Keller dzięki swojej przeszłości, doświadczeniu, motywacji, wiedzy i umiejętnościom. Czy mu się uda?

Don Winslow stworzył w ,,Granicy" wielowymiarowe postacie z krwi i kości, wobec których nie można pozostać obojętnym. Bohaterów jest bardzo dużo i autor oddaje na przemian głos agentom specjalnym, policjantom, członkom klanów narcos, politykom, maklerom, narkomanom, dealerom i dzieciakom uciekającym od przemocy. Wszystkie postacie krętą nicią powiązań łączy Art Keller, który prowadzi swoją własną i długą wojnę z narcobiznesem. Niektórzy chcą go uciszyć, uwięzić, zniszczyć, a nawet zabić. Keller zdaje sobie sprawę, że jest uważany za osobę kontrowersyjną, że jest uosobieniem rozłamu, który się pogłębia od momentu skandalu wywołanego śledztwem sięgającym od Meksyku aż po Wall Street i Biały Dom. Wie, że jego działalność może doprowadzić do podziałów w państwie, ale wszelkimi sposobami chce ograniczyć napływ narkotyków i śmierć tysięcy ludzi z przedawkowania. Jego nienawiść do Adana Barrery nie jest tajemnicą. Narkotykowy baron torturował, a potem zamordował jego partnera, a tego Keller nigdy nie zapomniał. Wraca myślami do lat siedemdziesiątych, gdy jako młody agent DEA przyjechał po raz pierwszy do Culiacan, w którym mieściło się wówczas najważniejsze centrum meksykańskiego handlu heroiną i brał udział w akcji niszczenia plantacji pola maku, by zmusić wieśniaków do opuszczenia domostw i zaniechania upraw. Podczas tej akcji został złapany młodziutki Adan Barrera pomagający wujowi w uprawie opium. Policjanci federalni zamierzali zrzucić go z samolotu, ale Keller interweniował i uratował mu życie. Później przez lata żałował tej decyzji, przez Barrerę stracił tak dużo bliskich, że stał się duchem, który żyje półżyciem, samego siebie. Wszystkie te śmierci stawały się niczym kamienie i tworzyły mur nie do obalenia. Art zbyt wiele wycierpiał, ale wiedział także, że sam również dopuszczał się rzeczy, których wspomnienie budzi go po nocach lub spycha w otchłań koszmaru.

Autor dobitnie i przejmująco kreśli obraz współczesnej Ameryki. Na poboczach meksykańskich dróg gęstnieją symboliczne nagrobki. To dowody pamięci o narcos, na ogół młodych mężczyznach, którzy zginęli w wojnach narkotykowych. Tu i ówdzie leżą bukiety kwiatów i butelki piwa pod tandetnie skleconymi krzyżami, gdzie indziej widnieją rozciągnięte na tyczkach kolorowe banery z fotografiami zmarłych, ale zdarzają się również kunsztownie wykonane marmurowe tablice. Miasto Ciudad Juarez, nazywane miastem duchów straciło podczas walk karteli ponad dziesięć tysięcy mieszkańców. Chodziło o przejęcie kolejnego przejścia do Stanów Zjednoczonych. W czasie pięciu lat wojny z miasta uciekło ponad trzysta tysięcy ludzi, ci co zostali w dużej mierze cierpią na stres pourazowy. Martwe ciała leżały na chodnikach, a ludzie je po prostu omijali. Atakowano szpitale, przytułki dla bezdomnych i placówki odwykowe. Mieszkańcy budzili się rano, by ujrzeć wiszące na słupach telefonicznych stojących wzdłuż całej ulicy listy z nazwiskami mieszkańców, którzy tego dnia pod groźbą śmierci mają opuścić miasto. Ich domy zajmowała lojalna gwardia kartelu. Kartele nie tylko kontrolowały działania zbrojne, ale towarzyszącą im narrację, mordowano dziennikarzy ujawniających zbrodnie narcos. W związku z tym większość mediów przestała zamieszczać o nich informacje. Halcones, czyli ludzi pracujący w terenie dla kartelu jest mnóstwo-są to gliniarze, taksówkarze, dzieci na rogach ulic, staruszki w oknach, urzędnicy za biurkami...prawie każdy skorzysta, by się przysłużyć kartelowi. Wojna narkotykowa pozostawiła po sobie tysiące sierot, zniszczonych rodzin i bezdomnych nastolatków. Tysiące ludzi uciekając przed okrucieństwem gangów w Gwatemali, Salwadorze i Hondurasie przekracza Meksyk w drodze do Stanów Zjednoczonych, gdzie spodziewają się znaleźć schronienie. Bardzo dużo tych ludzi nigdy nie dociera do celu...

,,Granica" to wstrząsająca kryminalna saga o narcorodzinach Barrera, Esparza i Tapia od lat siedemdziesiątych XX wieku aż po lata współczesne. To ballada o młodych dziedzicach narkotykowego kartelu-tych w ciuchach od Armaniego, Bossa i Gucciego, w rolls-royce'ach i najnowszych modelach ferrari, kórzy wciągają pierwszy niuch przez studolarówki i wyrzucają je dla zgrywy. To brutalna, krwawa, mroczna i bolesna opowieść o współczesnej Ameryce oraz wojnie narkotykowej trwającej już pięćdziesiąt lat i niemającej końca... To monumentalna i REWELACYJNA powieść, która Wami zatrzęsie! 
Serdecznie polecam:)


Logo Harper Collins

Tytuł: Granica
Autor: Don Winslow
Cykl: Power of the Dog (tom 3)
Kategoria: kryminał, sensacja, thriller
Liczba stron: 878
Tytuł oryginału: The Border
Data wydania: 2019-10-31
Data 1. wyd. pol.: 2019-10-31
ISBN: 9788327641298
Tłumacz: Barbara Budzianowska-Budrecka
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Cytaty: str. 33, 24

32 komentarze:

 1. Jestem mocno zaintrygowana tą książką i zachęcona do lektury. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo proszę, nie można się oderwać od tej książki :)

   Usuń
 2. Na taką brutalną prozę muszę mieć odpowiedni nastrój. Będę miała tę książkę na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest brutalnie, ale też bardzo prawdziwie. Autor doskonale wie o czym pisze, robi to rewelacyjnie.

   Usuń
 3. Na początku pomyślałam, że to nie jest chyba książka dla mnie. Jednak po Twojej recenzji zmieniłam zdanie. Trochę tych stron ma, ale dam jej szansę. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubisz czytać sensację to jest to książka jak najbardziej dla Ciebie :)

   Usuń
 4. Jestem w połowie lektury i trudno mi się oderwać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze mną też tak było, książka wciąga niesamowicie :)

   Usuń
 5. Chyba jednak się nie skuszę, ostatnio wolę lżejsze lektury ;). Ale może kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest krwawo i brutalnie, więc trzeba mieć odpowiedni czas na taką powieść.

   Usuń
 6. Kolejna na listę wpisana :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa. Moze bede miala przyjemność ja przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo pozytywna recenzja, i chociaż ostatnio unikam takich mocniejszych treści to czuję się zachęcona aby po nią sięgnąć. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść jest rewelacyjna, powinna Ci się spodobać:)

   Usuń
 10. Mocna powieść, ale warta poznania. Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Niestety nie pociąga mnie ani temat ani gatunek, ale strasznie się cieszę, że podobało Ci się tak bardzo, że dałaś nam tę entuzjastyczną recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dla mnie było to super przeżycie czytelnicze. POzdrawiam:)

   Usuń
 12. Widać, że mocna seria, na pewno będę mieć ją na uwadze, choć chyba na tę chwilę zbyt przytłaczająca. Muszę na nią trafić w dobrym czasie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry czas jest ważny, sięgnij za jakiś czas jeśli tematyka Cię zainteresowała.

   Usuń
 13. Lubię powieści kryminalne, więc z chęcią przeczytam! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka zapowiada się ciekawie i chciałabym ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń