wtorek, 26 lipca 2016

,,DRZEWA PYCHY I INNE OPOWIADANIA" - G. K. CHESTERTON


Źródło


,,Drzewa pychy i inne opowiadania" to zbiór dwudziestu czterech niepublikowanych dotąd w Polsce opowiadań angielskiego pisarza Gilberta Keitha Chestertona /1874-1936/. Wśród zebranych utworów są opowiadania z lat młodzieńczych jak i późniejszych, które nie były wydane w formie książki.

Tytułowy utwór ,,Drzewa pychy", najobszerniejszy, osnuty jest wokół egzotycznych pawich drzew i dziedzica Vane mieszkającego na kornwalijskim wybrzeżu z córką Barbarą, do których przybywa Cyprian Paynter, Amerykanin, odkrywca poetów. Podczas obiadu, na który zostają zaproszeni także doktor Browne, prawnik Ashe i poeta Treherne rozmawiają o krążących w okolicy przeróżnych dramatycznych opowieściach o upiornych pawich drzewach wydających przy silnym wietrze przenikliwy dźwięk przypominający wrzask pawia. Miejscowa legenda głosi, że ludzie przebywający w pobliżu tych drzew tracą życie. Czy mieszkańcy tylko wyolbrzymiają pewne rzeczy? Czy może ktoś morduje w lesie? Vane nie wierzący w te bajki zakłada się z towarzyszami, że przenocuje w lesie pawich drzew.

Opowiadania w tym zbiorze są bardzo różne pod względem tematyki, gatunków i nastroju. Najdłuższe z nich ,,Drzewa pychy" z wątkiem kryminalnym, zagadką i eksperymentem detektywistycznym, który prowadzi do odkrycia niespodziewanych faktów podobało mi się najbardziej, ale także ,,Zwariowana opowieść" z 1896 roku, w którym ,,trzeźwy wszechświat obyczaju i doświadczenia" mierzy się z baśniowym spojrzeniem dziecka na pograniczu fantazji i snu. ,,Smok i zabawa w chowanego" z 1924 roku to typowe opowiadanie-bajka, której bohaterami są rycerz Laverock, księżniczka Filomela, król i oczywiście smok. We wszystkich opowiadaniach można dostrzec wyjątkowe poczucie humoru miejscami przechodzące w czarny humor i paradoks. Cechą wspólną są także opisy przemian mentalnych i intelektualnych ludzi na przełomie XIX i XX wieku, racjonalizmowi przeciwstawione są podania ludowe. Autor zachęca do myślenia i kierowania się zdrowym rozsądkiem. Każde opowiadanie kończy się trafną metaforą.

,,Drzewa pychy i inne opowiadania" to lektura wymagająca, ale dająca świeże spojrzenie na otaczający świat, dawkę zdrowego humoru i trafne spostrzeżenia. Mam wrażenie, że Gilbert Keith Chesterton jest mało znanym pisarzem w Polsce, ale może dzięki nowym publikacjom pozna go więcej osób.






Tytuł: Drzewa pychy i inne opowiadania
Autor: G.K. Chesteron
Wydawnictwo: Fronda
Rok wydania: 2016
Oprawa: miękka
Liczba stron: 240
Format: 14.0x20.5 cm
Numer ISBN: 978-83-8079-076-6

Cytaty: str. 89




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz