środa, 22 czerwca 2016

,,ZAPACH LAWENDY" - NINA HARRINGTON, LYNNE GRAHAM, AMANDA BROWNING


Źródło

Lato sprzyja czytaniu lżejszych i romantycznych powieści dzięki, którym można znaleźć się pod gorącym słońcem, pośród zieleni i poczuć zapach lawendy, jaśminu czy róż. Za sprawą książki ,,Zapach lawendy" przeniosłam się na łono pięknej Francji, gdzie autorki książki Nina Harrington, Lynne Graham i Amanda Browning osadziły fabułę tej powieści składającej się z trzech odrębnych historii.

,,Słoneczne lato". Ella mieszka z sześcioletnim synkiem Danem w posiadłości Mas Tournesal, którą się opiekuje pod nieobecność właścicielki Nicole. Zajmuje się pięknym domem, ogrodem i dorabia graniem na fortepianie w hotelowej restauracji. Po śmierci męża zrezygnowała z kariery muzycznej, by poświęcić cały swój czas synkowi. Do Langwedocji przyjeżdża na sześćdziesiąte urodziny macochy Sebastien, który prowadzi dużą firmę na rynku medialnym i na stałe mieszka w Sydney. Powrót do Mas Tournesal budzi w nim bolesne wspomnienia z dzieciństwa, ale poznaje tam też Ellę, która jest inna niż kobiety, z którymi do tej pory zadawał się Seba.

,,Miodowy miesiąc w Prowansji". Billie wychodzi za mąż za Aleksieja, u którego pracuje jako sekretarka. Mężczyzna uległ wypadkowi i ma zaniki pamięci. Nie pamięta, że ma z Billie dziecko i fakt ten doprowadza do kłótni między nowożeńcami podczas miesiąca miodowego. Aleksiej jest bogatym, wpływowym biznesmenem. Pomimo tego, że był otoczony licznymi znajomymi i  pięknymi kochankami ożenił się z niepozorną Billie. Dziewczyna porównuje się z nimi i czuje się przy nich zbyt gruba, niska i nieciekawa. Boi się, że spotka ją ten sam los, co inne kobiety Aleksieja i zostanie po jakimś czasie odtrącona. Obrączka na palcu nie jest żadną gwarancją. Jej obawy pogłębia to, że mąż nie pamięta nocy, gdy poczęli dziecko. 

,,Na południu Francji". Sofie upokorzona zdradą męża Lucasa bez zastanowienia pakuje się i znika na sześć lat. Stara się zapomnieć o zdjęciach męża z kochanką i ułożyć sobie życie bez niego. Zastanawia się kto mógł wysłać jej takie zdjęcia? Ucieczka jest dla niej jedynym sposobem, by się już z mężem nie widzieć. Obawia się, że miłość do Lucasa mogłaby zachwiać jej postanowieniem o odejściu. Lucas zdziwiony zniknięciem żony stara się ją za wszelką cenę odnaleźć i kiedy mu się to wreszcie udaje zaprasza Sofie do zamku na południu Francji, by porozmawiać o ich życiu, wyjaśnić wszystkie niedopowiedzenia i tajemnice.

Najbardziej podobało mi się opowiadanie Niny Harrington ,,Słoneczne lato". Było przemyślane i choć fabuła nie była wcale oryginalna, to czuło się emocje przeskakujące między bohaterami i klimat lata we Francji. Lynne Graham opowiadaniem ,,Miodowy miesiąc w Prowansji" trochę mnie zirytowała, gdyż to co robili Billie i Aleksiej było sprzeczne i nieprzemyślane. Zastanawiałam się, dlaczego wzięli ślub skoro mało ich łączyło i ciągle się spierali. Natomiast Amanda Browning w opowiadaniu o Sofie poruszyła bardzo ważny temat porozumiewania się w związku. Wiele osób ma problem, by ze sobą rozmawiać na co dzień, dzielić się przeżyciami i odczuciami. Nie potrafią wyrażać swoich uczuć, a przez to cierpią.

,,Zapach lawendy" to powieść lekka, wakacyjna i kobieca, przy której nie trzeba się skupiać i można czytać np. na plaży. Można oderwać przy niej myśli od problemów dnia codziennego i choć na chwilę zanurzyć się w świat romantycznych historii:)
Tytuł: Zapach lawendy
Autor: Lynne Graham, Amanda Browning,

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Tłumaczenie: Andrzej Szydłowski, Kamil Maksymiuk-Salamoński, Monika Wiśniewska
Tytuł oryginału: The Last Summer of Being Single. A Stormy Greek Marriage. The Millionaire's Marriage Revenge
Data wydania: czerwiec 2016
ISBN: 9788327621566
Liczba stron: 416

Kategoria: Literatura obyczajowa i romans


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz