niedziela, 12 kwietnia 2015

LAMELIA SZCZĘŚLIWA

Błędy językowe przytrafiają się każdemu w różnych sytuacjach oraz miejscach i często nikt już nie zwraca na nie uwagi, a one zadomowiają się i funkcjonują w naszym życiu codziennym.
Ostatnio trafiła w moje ręce wyjątkowa książka, a raczej księga Joanny Krzyżanek pt. ,,Księga językowych porad Lamelii Szczęśliwej"



Lamelia Szczęśliwa od dziesięciu lat przebywa na emeryturze i udziela porad językowych w zabawny sposób, aby mogły zostać zrozumiane przez dzieci.
Pokazuje dzieciom jak wygląda język i które jego części rozróżniają smaki: gorzki, słony, kwaśny i słodki. Uczy gimnastykować język i robi z niego trąbkę, kieruje jego koniuszek w kierunku podłogi i próbuje nim dotykać nosa. Liczy językiem zęby górne i dolne, nadyma policzki i pompuje niewidzialne baloniki.
Gdy dzieci znają już budowę języka i wiedzą jak go ćwiczyć Lamelia opowiada im krótkie i dłuższe historyjki dzięki, którym wyjaśnia znaczenie różnych powiedzonek.

,,Mój kolega z trzeciej klasy miał cięty język, czyli wyrażał się w złośliwy sposób. Na szczęście  nie ostrzył go sobie na innych, tylko skupiał się na własnych słabościach-to znaczy żartował w ten złośliwy sposób jedynie na swój temat."




Lamelia uwielbia łamańce językowe: ,,Szła pchła koło wody, pchła pchłę pchła do wody, tamta pchła płakała, że ją tamta pchła popchała."
Na przykładzie opowiadań wskazuje, gdzie został popełniony błąd językowy i poprawia go.




Jestem zachwycona tą książką. Zarówno dowcipną i mądrą treścią dzięki, której dzieci bez wysiłku przyswajają zasady poprawnej polszczyzny, jak też szatą graficzną-twarde okładki, zabawne i oryginalne  ilustracje Zbigniewa Wiewiurki.

Rewelacyjna księga porad językowych dla dzieci i rodziców:) Polecam!



Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie Wydawnictwu Święty Wojciech.






Tytuł: Księga językowych porad Lamelii Szczęśliwej
Autor:Joanna Krzyżanek
Ilustrator: Zbigniew Wiewiurka
Liczba stron:152
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Wymiary: 210x270 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7516-706-1