niedziela, 22 września 2019

,,GAŁĘZISTE"-ARTUR URBANOWICZ-RECENZJA PRZEDPREMIEROWAPo bardzo udanym spotkaniu czytelniczym z ,,Inkubem" Artura Urbanowicza postanowiłam sięgnąć po debiutancką powieść autora ,,Gałęziste", ale w nowej, poprawionej wersji.

Karolina Górska, drobna dziewczyna o ognistych włosach i dobrym sercu, studiująca psychologię i Tomek Wawrentowicz, dumny, dobrze zbudowany samiec alfa chorujący na cukrzycę wyruszają z Warszawy na wyprawę w okolice Suwałk. Po licznych przeciwnościach na drodze, w końcu docierają do celu i lokują się w domu w Białodębach, ale tak naprawdę ich przygoda dopiero się zaczyna...

Nie czytałam pierwszej wersji ,,Gałęzistych", dlatego nie mogę porównać obu wersji powieści, ale mogę stwierdzić, że autor w nowym wydaniu skutecznie bawi się z czytelnikiem, dokonuje nagłych zwrotów akcji, a fabuła nie nuży.  Opisy są zwarte, dialogi autentyczne i przez całą powieść miałam wrażenie jakbym znajdowała się w klimatycznym ciemnym borze zasnutym mgłą. Bohaterowie osaczeni mrokiem, nieokreślonym złem, przerażeni do szpiku kości pokonują baśniowe ostępy Suwalszczyzny, a wraz z nimi wędruje czytelnik i poznaje słowiańskie legendy, cmentarzysko Jaćwingów i piękną przyrodę. Tomek, Karolina i Anna wciąż odczuwają wokół siebie czyjąś obecność, mają wrażenie że w oddali stoi ,,coś" i gapi się na nich, przekrzywia twarz w złośliwym uśmiechu i podąża za nimi krok w krok. Jeszcze to ,,coś" ich nie dosięgło, nie dotknęło, ale czai się tuż, tuż... Nie wiedzą, czy to ich bujna wyobraźnia, zmęczenie wędrówką, głód i wycieńczenie psychiczne sprawia, że nie mogą odróżnić jawy od snu i balansują na granicy szaleństwa, czy rzeczywiście jakiś demon depcze im po piętach. Racjonalne tłumaczenie tego co przeżywają nie pomaga zapanować nad osaczającym ich strachem.

Powieść Artura Urbanowicza intryguje, zaskakuje klimatem, wzbudza lekki niepokój i działa na wyobraźnię. Wyjątkowy mrok, magia, słowiańskie rytuały, dziewicza wprost przyroda, a do tego lekki styl i zaskakujące zakończenie sprawiły, że bardzo dobrze czytało mi się tę powieść. Serdecznie polecam:)


Prapremiera powieści będzie miała miejsce podczas 23 Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w dniach 24-27 października 2019, a właściwa premiera nastąpi 13.11.2019.


WPISY POWIĄZANE: ,,Inkub"-Artur UrbanowiczZnalezione obrazy dla zapytania vesper
Tytuł: Gałęziste
Autor: Artur Urbanowicz
Okładka: Dawid Boldys
Ilustracje: Michał Lorenc
Wydawnictwo Vesper
Stron: 450
Format: 145x205 mm
Cena detal. 45,90 zł
Oprawa twarda
ISBN: 978-83-7731-340-4
Kod EAN: 9788377313404

18 komentarzy:

 1. Świetna powieść grozy. Czytałam ją w pierwszym wydaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą, a druga wersja podobno jest jeszcze lepsza:)

   Usuń
 2. Uwielbiam twórczość tego autora i niezmiernie się cieszę, że również, już wkrótce przystąpię do lektury tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tę książkę i miałam okazję czytać ją w innej okładce. Ta jest faktycznie o wiele lepsza. Ale książka zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie mam skali porównawczej, ale książka zrobiła na mnie pozytywne wrażenie.

   Usuń
 4. Słyszałam wiele dobrego o tej książce, ale chyba sobie ją odpuszczę, bo nie lubię się bać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż tak straszna nie jest, ale w ciemnym lesie lub sama w domu trochę czułabym niepokój.

   Usuń
 5. To jest coś co chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 6. Książki Artura niestety nie przypadły mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Już pierwsze wydanie chciałam przeczytać, jednak zawsze coś innego było ważniejsze. I cieszę się, że poczekałam z lekturą tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz sięgnąć teraz po poprawioną wersję:)

   Usuń
 8. Mam nadzieję na rzeczonych targach ją upolować :)

  OdpowiedzUsuń