środa, 14 grudnia 2016

,,HISTORIA ŚWIĄTECZNEJ CHOINKI"- KS. JÓZEF NAUMOWICZ
Zwyczaj ubierania choinek na Boże Narodzenie zna cały świat. Wigilia z opłatkiem, kolędami i rodzinną atmosferą jest poruszająca, magiczna i nie nie może zabraknąć w domu zielonej jodły, świerku czy sosny z pachnącym igliwiem. Choinka przystrojona ozdobami upiększa otoczenie i budzi pozytywne emocje.

Ks. prof. Józef Naumowicz - historyk wczesnego chrześcijaństwa, kierownik Katedry Historii Starożytnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w swojej najnowszej książce ,,Historia świątecznej choinki" przybliża, jak sam tytuł wskazuje, historię choinki, wyjaśnia symbolikę zielonego drzewka w domu, sięga do korzeni tego obyczaju oraz pokazuje, jak zmieniał się ten zwyczaj na przestrzeni dziejów. Na ile jest to możliwe autor ukazuje rzeczywisty stan rzeczy opierając się na historycznych tekstach, świadectwach i sprawdzonych informacjach. Oddaje głos w tej sprawie znanym poetom, pisarzom i malarzom, m.n.: Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu, Czesławowi Miłoszowi, Julianowi Tuwimowi, Leopoldowi Staffowi, Hansowi Christiansenowi Andersenowi, Karolowi Dickensowi, Fiodorowi Dostojewskiemu, Władysławowi Reymontowi, Hieronimowi Boschowi, Tycjanowi, Tintorettowi i innym. Artyści poprzez swoją twórczość oddawali rzeczywistość i tradycje panujące w danej epoce.

Prapoczątki pierwszej choinki w postaci wieńców zawieszanych na drzwiach, bramach i murach  sięgają IV wieku. Dekoracje z wawrzynu miały podkreślać radość i być powszechnym znakiem świętowania. W średniowieczu bardzo popularne było wystawianie w Wigilię przedstawień bożonarodzeniowych, zwanych rajskimi misteriami. Zaś w XIII wieku zaczęto wystawiać jasełka w okresie świąt i tuż po nich. Najwięcej świadectw o zawieszaniu gałązek ostrokrzewu, bukszpanu czy zielonych gałązek drzew iglastych w XV wieku pochodzi z Alzacji i regionu nadreńskiego. Pierwsze choinki na ziemiach polskich pojawiły się w Gdańsku i na Śląsku.

Autor przytacza różne ciekawostki związane z wigilijnym drzewkiem, np. w 1914 roku podczas I wojny światowej doszło do tzw. ,,rozejmu bożonarodzeniowego", gdy zmęczeni wojną żołnierze niemieccy w wielu miejscach frontu w wigilijny wieczór zaczęli przystrajać swoje pozycje w okopach małymi sosnowymi choinkami lub zapalonymi świecami i śpiewać kolędę ,,Cicha noc". Po stronie aliantów odpowiedzieli im Brytyjczycy śpiewając kolędę po angielsku. Bratanie się wojska objęło ponad sto tysięcy żołnierzy i trwało przez kilka dni.

,,Historia świątecznej choinki" to książka dla całej rodziny, którą można wspólnie oglądać i czytać. Jest bardzo starannie i ładnie wydana, zawiera dużo archiwalnych ilustracji i z pewnością posłuży wiele lat, gdyż można do niej co roku powracać w okresie świąt Bożego Narodzenia. Polecam:)


,,Choinka jest symbolem szczęścia-zwłaszcza dla tych, którym owego szczęścia w życiu brak. Kojarzy się z domem, rodzinnym ciepłem, dzieciństwem i radosnymi chwilami w gronie najbliższych." Przyłączam się do tych prawdziwych słów autora i życzę Wam moi mili spokojnych, zdrowych, rodzinnych i zaczytanych Świąt Bożego Narodzenia:)

Tytuł: Historia świątecznej choinki
Autor: Ks. prof. Józef Naumowicz
Wydawnictwo Literackie
Wydanie: I
Data premiery: grudzień 2016
Format: 145x207 mm
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron: 340
ISBN: 978-83-08-06253-1
Cytaty: str. 173