sobota, 13 sierpnia 2016

,,BÓG LICZY ŁZY KOBIET" - MAŁGORZATA ORAFKA-NĘDZA


Bóg liczy łzy kobiet. Prawdziwa historia kobiety zgwałconej przez sowieckiego „oswobodziciela”
Żródło

,,Młode kobiety, pełne nadziei i oczekiwań, często zakochane, z sercem przepełnionym marzeniami o miłości, udanym małżeństwie, rodzinie, stały się podczas II wojny światowej ofiarami gwałtów."

,,Bóg liczy łzy kobiet" to pierwsza autobiograficzna opowieść kobiety, która przeżyła gwałty ,,wyzwolicieli" i dopiero u schyłku życia, na łożu śmierci zwierzyła się ze swoich przykrych doświadczeń ukochanej wnuczce Małgosi, która spisała jej wspomnienia.

Czerwonoarmiści byli wyjątkowo zdemoralizowani, a dowódcy pozwalali żołnierzom na barbarzyńskie, brutalne zachowania wobec kobiet. Według szacunkowych danych historyka Antoniego Beevora sowieccy żołnierze zgwałcili ok. 2 mln niemieckich kobiet, ale ich ofiarami po drodze były też Węgierki, Rosjanki i Polki. Masowe gwałty zaczęły się od zimy 1945 roku w całym pasie natarcia Armii Czerwonej. Gwałcili dziewczynki i kobiety między 12 a 60 rokiem życia, a nawet starsze oraz ciężarne. Zabijali mężczyzn, którzy próbowali je bronić. Te okrutne zbrodnie były przemilczane i wypierane z historii. 

Pela przeżywała swoją pierwszą, niewinną miłość. Chodziła za rękę z Jankiem na spacery pod wielki dąb, gdzie planowali wspólne życie po zakończeniu wojny. Niestety marzenia te zostały przerwane, gdy chłopak został nagle aresztowany przez żołnierzy Armii Czerwonej. Pelagia zaś trafiła w ręce ich dowódcy, który przez wiele dni trzymał ją w zamknięciu i brutalnie gwałcił. Kiedy ją wypuścił okazało się, że jest w ciąży.

Historia życia Pelagii to także historia tysięcy kobiet, które też przeszły przez piekło gwałtów w czasie wojny. Nie skończyło się na upokorzeniu, ranach fizycznych i psychicznych, ale wiele z nich było w niechcianych ciążach. Urodziły się dzieci z gwałtów, których życie często było pełne bólu, były traktowane gorzej, wytykane, wyszydzane. Wojna naznaczyła wszystkich i wiele osób nadal nosi ,,w sobie ciężar tego, co zrobili żołnierze, którzy bestialsko wyżyli się na niewinnych kobietach." Nawet teraz kobiety boją się przyznać do tego, że padły ofiarą gwałtów, to wciąż wstydliwy temat i cierpią samotnie za zamkniętymi drzwiami.

,,Bóg liczy łzy kobiet" to prawdziwa i przejmująca opowieść o utraconych nadziejach, o miłości i pięknych chwilach z nią związanych, które w przypadku głównej bohaterki okazały się zbyt krótkie. To opowieść o wojnie, strachu, próbach przeżycia i układaniu życia na nowo w powojennej Polsce. To także przejmujące świadectwo rodzącej się wielkiej miłości matki do dziecka poczętego w wyniku gwałtu. Pelagia pomimo traumatycznych doświadczeń w czasie wojny, a także w późniejszym życiu wciąż miała odwagę i chęć do życia, ciągle była uśmiechnięta i mało kto domyślał się co tak naprawdę przeżyła. Historii Peli nie można przemilczeć, zapomnieć... trzeba ją koniecznie poznać.Książkę można kupić w Księgarni Ludzi Myślących  

Znalezione obrazy dla zapytania Księgarnia internetowa XLM.pl logo


Tytuł: Bóg liczy łzy kobiet
Autor: Okrafka-Nędza Małgorzta
Wydawnictwo: Fronda
Rok wydania: 2016
ISBN: 9788380790810
Ilość stron: 180
Format: 12.0x19.0cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Cytaty: str. 14, 16