poniedziałek, 18 stycznia 2016

,,ZAGUBIENI KSIĄŻĘTA" - GARTH NIX-PRZEDPREMIEROWO


Źródło

Garth Nix jest australijskim pisarzem znanym polskim czytelnikom dzięki trylogii ,,Sabriel", ,,Lireal", ,,Abhorsen" i siedmiotomowej serii ,,Klucze do królestwa". Wkrótce będzie miała swoją premierę kolejna powieść autora z gatunku fantastyki pt.,,Zagubieni książęta".

Kemri wkrótce po pierwszych urodzinach został odebrany rodzicom i nigdy nie dowiedział się kim byli, ani z jakiego świata pochodzili. Ze względu na wrodzone predyspozycje został jednym z dziesięciu milionów Książąt, którzy władali Imperium tworzącym szeroki pierścień w galaktyce obejmując ,,ponad siedemnaście milionów systemów, dziesiątki milionów zamieszkanych światów i biliony czujących istot, w większości ludzi wywodzących się ze starej Ziemi." 

Kemri zanim został Księciem spędził kilka lat zanurzony w biotechowej brei, pogrążony w śnie. W tym czasie stymulowano jego umysł poprzez programy edukacyjne i rozwojowe, a wirusy przetwarzały jego DNA, by zmienić oraz udoskonalić każdą część ciała. W przestrzeni mentalnej nauczył się technik komunikacji telepatycznej i osłaniania się. Książę nawet jeśli ginął, to mógł się odrodzić na nowo w niezmienionej postaci, ale zależało to od Imperatora, który oceniał postępowanie Księcia.
Kemri, jak na księcia przystało, otrzymał osobistą świtę, w której najważniejszą rolę pełnił mistrz skrytobójców-Haddad. Młodziutki Kemri wierzył, że zostanie kimś wyjątkowym, może nawet Imperatorem, ale wkrótce przekonał się, że Książęta współzawodniczą ze sobą i nie zawsze na rycerskich zasadach. Młody Kemri musi być ciągle czujny i walczyć o przetrwanie.

Pewnego dnia zostaje wciągnięty do tajnej organizacji weryfikatorów i poddany testowi podczas specjalnej misji. Zostaje pozbawiony ulepszonego ciała i musi sobie poradzić poza granicami Imperium, a także poznać życie zwykłych ludzi. Podczas galaktycznej bitwy z piratami ratuje życie młodej dziewczyny Rejni i przez jakiś czas mieszka oraz pracuje na jej planecie-Karalczy. Dowiaduje się, jak może wyglądać życie rodzinne, którego sam był pozbawiony i doświadcza prawdziwej miłości.
Kemri jest jednak nadal Księciem, a Imperium wyznaczyło mu ścieżkę kariery, z której nie może zboczyć. Musi dokonać trudnego wyboru. Zrealizować plany Imperium i być nadal nieśmiertelnym, czy zrezygnować ze specjalnych umiejętności i wrócić, jako zwykły śmiertelnik do ukochanej?

Garth Nix stworzył niezwykłą opowieść o galaktycznych światach z rozbudowaną strukturą społeczną. Obok siebie umieścił fantastyczne krainy, kosmiczne galaktyki, gwiezdne miasteczka, bambusowe lasy, dżungle, arktyczne tundry z jeziorami, asteroidy pokryte kilkukilometrowymi warstwami lodu z wykutymi miejscami, gdzie instalowano doki dla statków kosmicznych oraz umieszczano ogrody botaniczne; biura stacji wydrążone głęboko w planetach. Niezwykłych miejsc, gdzie toczy się akcja jest naprawdę dużo, a do tego autor wyposażył bohaterów w techniczne gadżety jak np. bicze paraliżujące, skafandry filtrujące powietrze, drony, statki kosmiczne z układem nerwowym i sercem, szablony do hodowania mant. Mieszkańcy Imperium mają wrogów, z którymi muszą walczyć: obcy Smutnoocy, enigmatyczni Umarlacy i zbuntowani Naknukowie.

W miarę rozwoju akcji można dostrzec przemianę głównego bohatera- Kemriego, z którego ulatuje początkowa ignorancja i młodzieńcza naiwność. Szybko zrozumiał, że tytuły i honory, tak pożądane przez Książęta, nie budzą podziwu, a tylko zazdrość i wrogość.
Kemri i Rejni muszą pokonać dzielące ich różnice społeczne i kulturowe, są sobą zafascynowani. Czy miłość będzie na tyle silna, by zburzyć dotychczasowy porządek obyczajowy?
,,Nigdy wcześniej nie byłem tak ogromnie szczęśliwy i tak absolutnie przerażony."

,,Zagubieni książęta" to fantastyczna powieść z szybką akcją i bohaterami walczącymi o przetrwanie w galaktycznym świecie. Są w niej intrygi, pojedynki, walka o władzę, nowoczesne technologie, ale też oddanie, lojalność i miłość. To powieść dla młodszych i starszych fanów Gwiezdnych Wojen:) Polecam:)


Garth Nix
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.
Logo WL

PREMIERA 21 STYCZNIA 2016 R.
Tytuł: Zagubieni książęta
Autor: Garth Nix
Wydawnictwo Literackie
Wydanie: I
Przekład: Natalia Wiśniewska
Oryginalny tytuł: A Confusion of Princes
Format: 123x197 mm
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron: 364
ISBN: 978-83-08-05830-5
Data premiery książki: 21-01-2016
Data premiery e-booka: 21-01-201 

Cytaty: str. 8, 262