wtorek, 6 czerwca 2017

,,HOTEL VARSOVIE. KLĄTWA LUTNISTY" - SYLWIA ZIENTEK


Źródło

Sylwia Zientek – autorka powieści obyczajowych i historycznych. Absolwentka Wydziału Prawa na UW i Centrum Studiów Latynoamerykańskich. Debiutowała w 2012 roku powieścią ,,Złudzenia, nerwice i sonaty" nominowanej w 2013 roku Literackiej Nagrody Angelusa. Inne jej książki to: ,,Próżna", ,,Podróż w stronę czerwieni", ,,Miraże", ,,Kolonia Marusia". W maju 2017 roku ukazała się najnowsza książka autorki ,,Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty. Tom 1."

Warszawa, XXI wiek. Dana Zmijewski przyjeżdża do Warszawy, by z pomocą młodego prawnika Janka odzyskać rodzinną kamienicę przy ulicy Długiej, w której niegdyś przez wieki mieścił się hotel, zniszczony jednak w czasie Powstania Warszawskiego. Polskie korzenie nie mają dla niej wielkiego znaczenia, gdyż wciąż nosi urazę do ojca Michała Szpakowskiego, który zaraz po jej narodzinach zostawił matkę samą w Sztokholmie i nie brał udziału w wychowaniu córki. Dana jest obywatelką świata, pisarką i przy okazji otrzymanego spadku postanawia lepiej poznać Warszawę. Nie ma pojęcia, jaką historię skrywają w sobie dawne mury hotelu.

Warszawa, XIX wiek. Eleonora Żmijewska, córka właściciela mieszczącego się przy ulicy Długiej hotelu, wiedzie spokojne życie w dostatnim domu. Dzieląc czas między przyjęcia, spacery po parku i pracę dobroczynną. Uwielbia muzykę i pięknie gra na fortepianie. Zawsze posłuszna woli ojca Jeremiego z drżeniem serca oczekuje na oświadczyny wskazanego przez niego kandydata do jej ręki. Jednak wraz z nagłym i niespodziewanym samobójstwem ojca pogodny świat Eleonory wali się w gruzy, a na jaw wychodzą różne rodzinne tajemnice. Hotel nachodzą kolejni wierzyciele i grozi mu bankructwo, a jest jedynym źródłem dochodów dla rodziny Żmijewskich. Lekkomyślny starszy brat Eleonory, Konstanty unika odpowiedzialności i woli zajmować się malarstwem i miłostkami zamiast rodzinną fortuną. Siostra Agnieszka wbrew woli rodziców wychodzi za mąż za aktora i występuje na scenie Teatru Rozmaitości, czym wywołuje skandal w rodzinie. Matka przerażona całą sytuacją wyjeżdża z Polski i tylko urodziwa, dobra, wyjątkowa Eleonora jest nadzieją na ocalenie wielowiekowego rodzinnego dziedzictwa.

Warszawa, XVII wiek. Lutnista Kapeli Królewskiej Laurenty Żmij marzy o prowadzeniu własnego zajazdu przy nowym warszawskim trakcie zwanym Długim. Jednak nękające miasto klęski i wielki pożar trwający trzy doby niszczący kamienicę, gdzie mieszkała rodzina powodują, że mężczyzna musi odłożyć swoje plany i zająć się odbudową domu. Po latach powraca do realizacji marzeń i buduje zajazd, który pomaga mu prowadzić piękna i charakterna Kalina Melcerówna, obdarzona niezwykłym talentem kulinarnym, młodsza przyrodnia siostra żony oraz brat Joachim. Bracia ulegają urokowi Kaliny i zaczynają między sobą rywalizować o jej względy, a jednocześnie zdają sobie sprawę, że nad ich rodem wisi klątwa...

Sylwia Zientek stworzyła gamę barwnych i niezwykle interesujących postaci, z którymi przenosiłam się na zmianę z jednej epoki do drugiej i z niesłabnącą ciekawością śledziłam ich poczynania. Każdy z bohaterów jest inny, ale tak samo charakterny, indywidualny, z krwi i kości. Szczególnie polubiłam Eleonorę Żmijewską i Kalinę, za to, że nie bały się dążyć do celu i dawały sobie radę  pomimo przewrotności losu.

Autorka bardzo naturalnie wplotła w akcję historię Warszawy kilku epok. Miasto stało się jednym z bohaterów. Barwny obraz Warszawy zachwyca malowniczością kamienic i kościołów na Starym Mieście, gęsto ustawionymi straganami na Rynku, okazałym Krakowskim Przedmieściem, urokliwością Ogrodu Saskiego za panowania Wazów, ale już w XIX wieku miasto zmienia swoje oblicze i na Starym Mieście znajdują się liczne domy schadzek, knajpy z tanią gorzałką, kamienice są odrapane, w podwórzach cuchnie, a wąskimi uliczkami krążą grupy żołnierzy w rosyjskich mundurach, które budzą strach. Współczesna Warszawa przedstawiona realistycznie, prawdziwie, taka jaka naprawdę jest.

,,Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty" to wspaniała, niezwykle wciągająca, bogata i barwna opowieść o wielopokoleniowej rodzinie warszawskich hotelarzy, którzy dążą do realizacji swoich marzeń, namiętnie kochają i nienawidzą, spiskują i popełniają grzeszne uczynki, ulegają swoim pasjom i skrywają liczne rodzinne tajemnice, które autorka stopniowo odsłania przed czytelnikiem. Wspaniały język, malownicze opisy, interesująca historia i już nie mogę się doczekać kolejnej części. Polecam:)


W.A.B. 

 GWFoksal.pl

Tytuł: Hotel Varsovie. Tom 1. Klątwa lutnisty 
Cykl: Hotel Varsovie, Tom 1
Autor: Sylwia Zientek

Wydawnictwo: W.A.B.
ISBN: 978-83-280-1487-9
Liczba stron: 656
Okładka: twarda

Kategoria: powieść obyczajowa, saga
Data wydania: 24 maja 2017 r.