Źródło |
Marzenna Nowakowska-biolożka i dziennikarka naukowa. Absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Popularyzuje ekologię behawioralną i socjobiologię. Zajmuje się głównie tematyką przyrodniczą i od wielu lat opowiada w mediach o zwierzęcych zachowaniach. Wyprowadziła się z Warszawy do Puszczy Wierzchucińskiej, aby być bliżej przyrody. Wydała książki: ,,Dzikość serca. Wielka księga zachowań zwierząt" i ,,Zwierzęta Polski", a w listopadzie 2018 r. ukazała się jej najnowsza publikacja ,,Safari za progiem domu".
Autorka opisuje w książce interesujący świat zwierząt i przyrody, który prawie dla każdego jest dostępny, ale trzeba zwrócić na niego uwagę, pochylić się i poobserwować, a wtedy dostrzeże się magiczną, barwną i dziką naturę. Odkrywanie teorii dotyczących czerwieni jesiennych liści; czajki i sieweczki nabierające wrogów na złamane skrzydło, by tylko nie dopuścić ich do gniazda z jajkami; boje myszołowa ze stadem sójek; rysie wyczytujące z zapachu moczu, czy rywal jest silniejszy i lepiej zejść mu z drogi, czy walczyć; niedźwiedzie tańczące twista i zaznaczające swój teren pazurami na korze drzew; dzieciobójstwo wśród lwów, delfinów czy koni; motyl modraszek arion zajmujący się manipulacją i dilerką, aby dorosnąć; zmierzchnica trupia główka napadająca na ule; wioślak najgłośniejsze zwierzę na świecie; żarłoczne, agresywne i gwałtowne szczupaki; szablodzioby przyjmujące na wychowanie obce młode; żurawie tańczące miłosne tango; zimorodki miłosne gonitwy wieńczące kąskiem rybki; żołny ocierające pszczoły o gałązkę, aby usunąć żądło przed podaniem zdobyczy wybrance; wojsiłki wykradające martwe owady z pajęczyn; perkozy zjadające własne pióra; zazdrosne o partnera czajki; modliszki zjadające nie tylko samca, ale też wyjadające mózg ptakom najprawdopodobnie jeszcze żyjącym; sowa uszatka udająca konar z dwoma ułamanymi gałęziami, gdy chce się ukryć; biedronki siedmiokropki trujące jak muchomory; kruki używające dziobów do wymiany wrażeń, jak ludzie rąk; mszyce rodzące wyłącznie córki, ale za to w dwóch formach-ze skrzydełkami i bez. Córki mszyc już w chwili wynurzania się z odwłoku matki są w ,,ciąży." Grupa chrząszczy trupożernych potrafi zlokalizować trupa po dobie i z odległości 3 km, kierując się zapachem, który wyczuwają tylko one. Przytoczyłam tylko kilka przykładów fascynujących zachowań zwierząt, a w książce jest ich całe mnóstwo.
Świat natury i zachowań zwierząt często przypomina pierwotny świat Homo sapiens i podoba mi się, jak autorka opisała rodzące się uczucia. Uczucia rodzą się w pierwotnej części mózgu. U wielu żywych istot muszą budzić się i umacniać właśnie dzięki z pozoru niewinnej wymianie bodźców: znaczącym spojrzeniom, muśnięciom, rosnącej bliskości dłoni, łap, skrzydeł i ogonów. To one składają się na miłość, lojalność członków stada, gotowość do poświęcenia dla dzieci i przyjaciół, współpracę, niechęć, zazdrość, wierność. Wszystko zaczyna się od tego, czy czyjaś obecność sprawia, że organizm czuje się lepiej w towarzystwie innego organizmu, więc ma ochotę dążyć do pogłębienia bliskości, czy wręcz przeciwnie-dąży więc do oddalenia, a nawet samotności. Żeby jednak genom organizmu przetrwał przez pokolenia, efekt tego dążenia musi dawać mu większą skuteczność przetrwania. Pięknie, prosto, prawdziwie.
Miło i ciekawie jest zwiedzać świat przyrody tuż za progiem domu, a dzięki książce Marzenny Nowakowskiej możemy widzieć i rozumieć jeszcze więcej, bo autorka przefiltrowała fakty naukowe przez swoją wrażliwość, doświadczenie i podzieliła się spostrzeżeniami w bardzo przystępny sposób z innymi miłośnikami przyrody. Dzięki tej książce biolożka w ciekawy i zabawny sposób popularyzuje wiedzę o otaczającej nas pięknej i mądrej naturze. Dla mnie jest to rewelacyjna publikacja i serdecznie polecam ją miłośnikom przyrody:)
Tytuł: Safari za progiem domu
Autor: Marzenna Nowakowska
Wydawnictwo: Zona Zero
Data wydania: 27 listopada 2018
ISBN: 9788366177208
Liczba stron: 400
Kategoria: Literatura popularnonaukowa
Cytaty: 155,341-342