środa, 29 maja 2024

,,KAWALER DE MAISON-ROUGE"-ALEKSANDER DUMAS


Paryż 1793 rok. Król Ludwik XVI nie żyje, we Francji utworzono Republikę, a rządy sprawują żyrondyści. Po ścięciu króla Francja zrywa stosunki dyplomatyczne z całą Europą i musi stawić czoła Prusom, Austrii, Piemontowi, Anglii, Holandii i Hiszpanii. Sytuacja w kraju jest tragiczna. Ponad dziesięć tysięcy zbiegów po opuszczeniu armii rozeszło się po Francji. Bezpieczeństwo społeczeństwa jest zagrożone, a wojsko z nastawionymi bagnetami przemierza zakątki Paryża. Maria Antonina z dziećmi jest zamknięta w twierdzy Temple, ale tajemnicza grupa na czele z kawalerem de Maison-Rouge zamierza uwolnić piękną królową. Spiskowcy muszą lawirować pomiędzy licznymi rewolucjonistami, na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo, a ludzi paraliżuje strach. Pewnej nocy patrol zatrzymuje młodą kobietę, Genowefę, która nie posiada niezbędnych dokumentów. Od aresztowania ratuje ją działacz rewolucyjny Maurycy Lindey oraz jego przyjaciel Jan Hiacynt Lorin. Maurycy odwiedza Genowefę w jej domu i coraz bardziej zakochuje się w pięknej i uroczej kobiecie. Akcja nabiera tempa i losy kochanków mieszają się z historią rojalistów, republikanów, przemytników, grabarzy i innych bohaterów żyjących w w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

Aleksander Dumas w Kawalerze de Maison-Rouge snuje misterną fabułę, ukazuje realia rewolucyjnej Francji, zmienne relacje społeczne oraz emocje i dylematy bohaterów, a do tego wciąga w wir wydarzeń, które są nieprzewidywalne i sprawiają, że zakończenie powieści jest zaskakujące. Fabuła skupia się na losach tytułowego kawalera, który postanawia walczyć o sprawiedliwość i prawdę w obliczu zdrady i zawiści dworskich intrygantów. Autor dobrze buduje napięcie i opisuje momenty pościgów, zdrad, zasadzek i walk o władzę. Kawaler de Maison-Rouge jest postacią pełną sprytu i determinacji, która walczy o swoje ideały pomimo licznych przeszkód. Pozostali bohaterowie również są wyraziści, a moją uwagę przykuł Maurycy, który po wykształceniu republikańskim ma pogardę dla hierarchii, wstręt do przesądów, żarliwą sympatię dla nowych idei i dla ludu oraz arystokratyczne zachowanie. 

Kawaler de Maison-Rouge to powieść, która zachwyci wszystkich miłośników historii, romansu i intryg. Aleksander Dumas sprawdza się w kreowaniu historii pełnych emocji i zawiłości. Nie unika trudnych tematów, takich jak zdrada, manipulacja czy walka o przetrwanie w okrutnym świecie rewolucji. To także opowieść o ludzkich emocjach, marzeniach i decyzjach, które prowadzą do nieuchronnych konsekwencji. Język powieści jest barwny i bogaty, co sprawia, że bez trudu można się przenieść w realia XVIII-wiecznej Francji. Książkę polecam wszystkim miłośnikom powieści historycznych.


WPISY POWIĄZANE: 

,,Anioł Pitou"-Aleksander Dumas

,,Naszyjnik królowej"-Aleksander Dumas

,,Karol Szalony"-Aleksander Dumas

,,Hrabia Monte Christo Cz. 1"-Aleksander Dumas

,,Hrabia Monte Christo Cz. 2"-Aleksander Dumas

,,Trzej muszkieterowie"-Aleksander Dumas




Tytuł: Kawaler de Maison-Rouge

Autor: Aleksander Dumas

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Cykl: Pamiętniki lekarza (tom 5)

Seria: Kolekcja Hachette: Aleksander Dumas

Kategoria: powieść historyczna

Tytuł oryginału: Le chevalier de Maison-Rouge

Data wydania: 2024-04-24

Data 1. wyd. pol.: 1960-01-01

Data 1. wydania: 2017-09-24

Liczba stron: 464

ISBN: 9788382410051

Tłumacz: Józef Śliwowski

środa, 15 maja 2024

,,TRZY SERCA"-TADEUSZ DOŁĘGA-MOSTOWICZ


Polski pisarz, scenarzysta i dziennikarz okresu międzywojennego-Tadeusz Dołęga-Mostowicz napisał  wiele wciągających powieści, które nadal są bardzo poczytne. Za przykład mogą posłużyć takie powieści jak: Kariera Nikodema Dyzmy, Znachor czy Doktor Murek. W 1938 roku ukazała się książka Trzy serca, która była inspirowana prawdziwymi wydarzeniami mającymi miejsce w 1937 roku i zamianą dzieci dokonaną przez mamkę. Tę historię właśnie poznawałam podczas weekendu majowego. 

Akcja powieści rozgrywa się w trzech miejscach: w przedwojennej Warszawie, w Zakopanem oraz w majątku Prudy w Wielkopolsce. Fabuła  skupia się wokół trójki młodych ludzi: hrabiego Rogera Tynieckiego, jego kuzynki Kasi Pomianówny, nazywanej Kate i Maćka Zudry-pomocnika ekonoma, który jest nieślubnym synem kucharki. Postacie bohaterów zostały nakreślone z wielkim znawstwem duszy ludzkiej i nie sposób przejść obok nich obojętnie. Maciek jest synem kucharki, ale w dzieciństwie był nieodłącznym towarzyszem syna hrabiego, z którym wchodził na drzewa, uczył się i był powiernikiem tajemnic. Jako dorosły mężczyzna odznacza się obowiązkowością, grzecznością, roztropnością, dyskretnością i ma jedno wielkie marzenie do spełnienia. Roger włóczy się po całym świecie, wciąż zmienia uczelnie, hula i wpada w różne tarapaty. Jest przystojny, bezpośredni, dumny, bogaty, snobistyczny, ekstrawagancki i od wielu lat otacza się płytką, hulaszczą młodzieżą. Po powrocie do domu, po licznych wojażach, nie może ukryć wrażenia jakie na nim wywiera Kate i zakochuje się w niej bez pamięci. Kate jest piękną, inteligentną i subtelną kobietą. Ludzie patrzą na nią z podziwem, zwracają się do niej z uwielbieniem i otaczają atmosferą nieustannej adoracji. Dziewiętnastoletnia Kate jest zawsze miła, pogodna, serdeczna, ale jakby odgrodzona nieuchwytną przegrodą, która nie pozwala zajrzeć do jej duszy, poznać myśli i prawdziwych uczuć. Odczuwa sympatię, życzliwość, serdeczne uśmiechy, ciepłe słowa i zdaje sobie sprawę, że nie potrafiłaby bez nich żyć. Długo pracowała nad sobą i osiągała kolejne cele, aż stała się pięknością z wrodzonym wdziękiem, wykształconą, taktowną kobietą z nieskazitelną etykietą. Świadomie budowała swoją wartość i przyszłość, ale nadszedł dzień, w którym małe słowo wypowiedziane przez krótką chwilę spowodowało, iż całe jej życie runęło pod nieprzewidzianym ciężarem, druzgocząc świetlaną przyszłość...

Autor bardzo dobrze oddaje atmosferę przedwojennej Warszawy z lokalami wypełnionymi po brzegi, gdzie artyści recytują swoje wiersze, muzycy grają na saksofonach, damy po koktajlach rzewnie płaczą i dorysowują pomadkami do ust wąsy oraz hiszpańskie bródki swoim towarzyszom; panowie robią sceny zazdrości, a to wszystko przy humorach poprawianych licznymi kieliszkami, dowcipami, aforyzmami, trafnymi uwagami i ciętymi ripostami. Wystawne kolacje, pokoje brydżowe, sale balowe, gdzie goście tańczą w rytmie walca i fokstrota jakby na świecie nie było zmartwień. 

Powieść Trzy serca Tadeusza Dołęgi-Mostowicza można uznać za interesującą książkę, gdyż ma ciekawą fabułę, wyraziste postacie oraz barwny styl literacki. Jeśli lubicie historie pełne emocji-wzruszenia, gniewu, rozpaczy, niechęci, nienawiści, podziwu oraz tajemnic i zwrotów akcji, to warto abyście dali szansę tej retro powieści:)


WPISY POWIĄZANE: 

,,Znachor"-Tadeusz Dołęga-Mostowicz

,,Profesor Wilczur"-Tadeusz Dołęga-Mostowicz



Tytuł: Trzy serca

Autor: Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Kategoria: literatura piękna

Data wydania: 2024-04-24

Data 1. wyd. pol.: 2012-01-01

Liczba stron: 416