Źródło |
Haworth, zachodnia część północnej Anglii, hrabstwo Yorkshire. W niewielkiej osadzie wśród rozległych wrzosowisk i torfowisk mieszka rodzina Brontë: Charlotta, Branwell, Emilia, Anna i ich ojciec pastor Patryk Brontë. W skromnej rodzinie wychowują się bardzo utalentowane dzieci, a powieści trzech sióstr wejdą do kanonu literatury światowej. ,,Na plebanii w Haworth" to malownicza biografia rodziny Brontë pełna tajemniczych zdarzeń, niedomówień i pięknych opisów przyrody.
Anna Przedpełska-Trzeciakowska, polska tłumaczka literatury amerykańskiej i angielskiej, która znana jest głównie z przekładów powieści Jane Austen w 1973 roku otrzymała Nagrodę Polskiego PEN Clubu za przekłady literatury obcej, a w 2018 roku została wyróżniona tytułem honorowego obywatela m. st. Warszawy. W 2021 roku za całokształt twórczości translatorskiej otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Tłumaczyła m. in. takie powieści jak: ,,Biała kieł" Jacka Londona, ,,Koniokrady" Williama Faulknera, ,,Magazyn osobliwości" Charlesa Dickensa czy ,,Przed zstąpieniem do piekieł" Doris Lessing. Anna Przedpełska-Trzeciakowska jest również autorką dwóch książek: ,,Na plebanii w Haworth" i ,,Jane Austen i jej racjonalne romanse".
Autorka chronologicznie i dokładnie kreśli portrety wszystkich członków rodziny Brontë. Branwella, utalentowanego malarza i pisarza, który rozpoczął studia na londyńskiej Królewskiej Akademii Sztuki. Niestety przehulał pieniądze na studia i przez całe dorosłe życie zmagał się z problemem alkoholowym. Pracował jako korepetytor, urzędnik kolejowy, a jednocześnie kontynuował prace malarskie i literackie. Charlotte, która opublikowała legendarną już dzisiaj powieść ,,Jane Eyre" i stała się najsłynniesza z rodzeństwa. Pełna twórczych możliwości i chorobliwego rozgorączkowania w czasie tworzenia. Emily, autorkę ,,Wichrowych Wzgórz" wywołującą konsternację wśród dziewiętnastowiecznych czytelników. Anne, która napisała zapomnianą dziś powieść ,,Agnes Gray".
Historia rodziny Brontë ukazana jest na rozbudowanym tle społecznym oraz historycznym i oparta jest na dostępnych materiałach źródłowych. Dzięki poznaniu dziejów rodziny lepiej można zrozumieć powieści sióstr Brontë, gdyż inspiracji do pisania poszukiwały w swoim otoczeniu. Trzeba przyznać, że życie tej słynnej rodziny nie było proste i usłane różami. Narosło wokół niej wiele legend i niedomówień, ale Anna Przedpełska-Trzeciakowska na ile to możliwe, oddziela prawdę od fikcji. Bardzo dobrze czytało mi się tę biografię i polecam ją wszystkim miłośnikom sióstr Brontë.
Tytuł: Na plebanii w Haworth
Autor: Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Kategoria: biografia, autobiografia, pamiętnik
Data wydania: 2021-03-24
Data 1. wyd. pol.: 1990-01-01
Liczba stron: 640
ISBN: 9788377796870
Z pewnością jest to książka warta uwagi.
OdpowiedzUsuńTeż tak myślę:)
UsuńNie wiem jeszcze kiedy, ale z pewnością będę czytać tę książkę :)
OdpowiedzUsuńWarto ją zapisać na liście do przeczytania.
UsuńTa książka dopiero przede mną, ale nastawiam się na fascynującą lekturę.
OdpowiedzUsuńPozwala przyjrzeć się rodzinie i zrozumieć powieści sióstr.
UsuńNa pewno przeczytam, bo uwielbiam siostry Bronte :)
OdpowiedzUsuńW takim razie jest to książka idealna dla Ciebie :)
UsuńWitam serdecznie ♡
OdpowiedzUsuńNiestety nie znam tytułu ale na pewno jest to książka warta uwagi :) Wspaniała recenzja.
Pozdrawiam cieplutko ♡
Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam:)
UsuńKsiążka na pewno warta uwagi. Jak tylko będę miała więcej luzu, to na pewno będę o nie pamiętać :-)
OdpowiedzUsuńPolecam na lato:)
UsuńJa też polecam! Skończyłam ją czytać kilka dni temu i bardzo mi się podobała ;)
OdpowiedzUsuńCieszę się, że też Ci się podobała:)
Usuń