Źródło |
Często sięgam po książki historyczne, więc kiedy zobaczyłam w nowościach wydawniczych MG powieść ,,Sonka. Ostatnia żona Jagiełły" Doroty Pająk-Pudy postanowiłam sprawdzić jak autorka przedstawiła Zofię Holszańską.
Dorota Pająk-Puda jest bibliotekarką i docentem mniemanologii nadużywanej. Uwielbia psy, koty i wawelską Kurzą Stopkę. Jak podaje w notce bibliograficznej jest uzależniona od immunosupresji, młodzieży i polskiej literatury. Kocha kino i poranne czytanie w łóżku, kiedy Wrocław jeszcze śpi. Jest autorką książki o Elżbiecie Rakuszance pt. ,,Matka Jagiellonów".
Zofia (Sonka) Holszańska była czwartą żoną Władysława II Jagiełły. Jej krewnym był wielki książę litewski Witold. Po śmierci ojca Sonka wychowywała się na Rusi na dworze swojego wuja Semena Dymitrowicza Druckiego. W 1422 roku w Nowogródku poślubiła Władysława Jagiełłę i przeszła z prawosławia na katolicyzm. Została ochrzczona i otrzymała imię Zofia. W dniu ślubu Sonka miała około siedemnastu lat, a Jagiełło około siedemdziesięciu jeden i wciąż liczył, że doczeka się męskiego potomka. W 1424 roku Zofia urodziła mu syna Władysława, a później jeszcze dwóch synów. Początkowo była wyobcowana na polskim dworze, wszystko było dla niej obce, ponure, wyniosłe i srogie. Miała pod dostatkiem sukni, czepków, delikatnej bielizny, świec, pięknie malowanych skrzyń, ale czuła się obco i tęskniła za domem rodzinnym. Cóż z tego, skoro dni były takie nudne...Wstawaj, kiedy noc prawie jeszcze, jedz, kiedyś niegłodna, siedź, kiedy chcesz biegać, módl się, kiedyś się już modliła, milcz, kiedy chcesz pytać, mów, kiedy milczeć wolisz, wstań, siedź, patrz, nie patrz, módl się, śpij. ,,Panie Boże, zabierz mnie do domu, do Drucka"-o to jedno modliłam się od pierwszych dni przed cierpiącym drewnianym Chrystusem. Z czasem zadomowiła się na polskim dworze, wzrosły jej wpływy w polityce, zaczęła finansować Akademię Krakowską i poleciła przetłumaczyć na język polski Biblię.
Tytuł: Sonka. Ostatnia żona Jagiełły
Autor: Dorota Pająk-Puda
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Kategoria: powieść historyczna
Data wydania: 2020-09-30
Liczba stron: 336
ISBN: 9788377796504
Cytaty: str. 20
Uwielbiam takie książki, chętnie zapoznam się z powyższą propozycją :-)
OdpowiedzUsuńPOlecam:)
UsuńDawno nie czytałam żadnej książki w podobnym klimacie, a ta mnie ciekawi.
OdpowiedzUsuńPowinna Ci się spodobać Agnieszko:)
UsuńByć może kiedyś skuszę się przeczytać. Na ten moment mam inne zaległe książki do przeczytania :D Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńEch, zdecydowanie wolę jednak ujęcie historyczne. Taka 1-osobowa narracja i opisywanie emocji, to dla mnie jakby było na wodzie pisane.
OdpowiedzUsuńHistoria oczywiście jest:)
UsuńŚwietnie napisana recenzja. Zupełnie nie znam ani autorki ani Zofii Holszańskiej, ale po Twoim opisie chcę przeczytać tę książkę. Nie lubię książek historycznych takich jak podręczniki, ale już książkę z historią w tle jak najbardziej :)
OdpowiedzUsuńZapisuję tytuł :)
Powieść zupełnie nie ma nic wspólnego z historią podręcznikową. Autorka wydarzenia historyczne ubarwiła emocjami, które mogły towarzyszyć Sońce, a przez to lekko się czyta.
UsuńCiekawie się zapowiada :-)
OdpowiedzUsuńZachęcam do przeczytania:)
UsuńMam w planach tę książkę, bo lubię czytać o ciekawych postaciach historycznych, zwłaszcza o kobietach. Znam też poprzednią powieść autorki i bardzo miło wspominam, więc tym chętniej sięgnę po "Sonkę..." ;)
OdpowiedzUsuń