niedziela, 22 maja 2022

,,MIASTO W OGNIU"-DON WINSLOW

Źródło

Don Winslow zachwyca mnie swoimi książkami, trudno się od nich oderwać, a akcja mknie błyskawicznie, więc kiedy tylko ukazuje się nowy tytuł natychmiast po niego sięgam. Kilka dni temu przeczytałam kolejną powieść autora ,,Miasto w ogniu", pierwszy tom z cyklu ,,Danny Ryan".

Providence, Rhode Island, 1986 rok. Danny i Terri, Jimy i Angie, Pat i Sheila oraz Liam wychowali się w tym samym mieście, gdzie mieszkali ich rodzice. Wspólnie jeżdżą na wakacje, widują się prawie codziennie i nie wyobrażają sobie, że mogliby żyć w innym miejscu. Danny pracuje w dokach, ale zanim do nich trafił wypływał na połowy ryb. Z biegiem lat coraz częściej wracał z pustymi sieciami. Podobnie jak jego koledzy czuł się zawstydzony i zły, że nie ma pieniędzy na spłatę kredytu hipotecznego czy zapłatę czynszu. Sezony letnie bywały jeszcze dobre, gdyż oprócz udanych połowów na mieczniki i tuńczyki mogli organizować sportowe połowy dla bogatych gości, ale po ciepłych miesiącach następował martwy sezon. Danny nie chce mieć nic wspólnego z wymuszeniami, hazardem i uprowadzeniami ciężarówek dla gangu, ale kiedy żeni się z Torri i dostaje pracę w dokach od czasu do czasu pomaga zniknąć niektórym towarom, by mieć zastrzyk gotówki. Pewnego dnia oddając przysługę irlandzkiej mafii zostaje wciągnięty w konflikt między gangami, z którego nie ma ucieczki.

Autor bardzo interesująco przedstawił historię dwóch walczących ze sobą imigrandzkich rodzin o wpływy w mieście. Pokazuje jak stopniowo Irlandczycy z Dogtown i Włosi na Federal Hill ustalają granice w Nowej Anglii. Wojna Murphych z Morettimi zaczyna się od incydentu, urażonej dumy i rywalizacji o piękną kobietę, a przeradza w zaciekłą i brutalną walkę. Młode byczki rozpalone z oburzenia i chęci zemsty nie patrzą na ustalony od lat porządek-pragną krwi i nowej hierarchii. Stare byki chcą już tylko siedzieć na plaży, wygrzebywać małże, łapać kraby, urządzać sobie drzemki i bawić się z wnukami, gdyż pieniądze już zarobili i przedłużyli rodziny, pragną spokoju. Następuje walka nie tylko między mafijnymi rodzinami, ale także pomiędzy pokoleniami. 

,,Miasto w ogniu" to wciągająca kryminalna powieść z szybką akcją, prostymi dialogami i bez zbędnych opisów. Nie mogę napisać, że jest rewelacyjna jak poprzednie książki ,,Granica" czy ,,Skorumpowani", ale dobrze się ją czyta, bohaterowie wzbudzają emocje swoim postępowaniem i mam ochotę poznać ich dalsze losy. Książkę polecam na uatrakcyjnienie wieczoru:)Tytuł: Miasto w ogniu

Autor: Don Winslow

Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Cykl: Danny Ryan (tom 1)

Kategoria: kryminał, sensacja, thriller

Tytuł oryginału: City on Fire

Data wydania: 2022-04-27

Liczba stron: 368

ISBN: 9788327676504

Tłumacz: Alina Patkowska

 

18 komentarzy:

 1. Najważniejsze, że dobrze się ją czyta. Może skuszę się na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie jest to książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam, ale już wiem, że warto poznać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto przeczytać, polubiłam głównego bohatera i jestem ciekawa dalszych losów.

   Usuń
 4. Nie słyszałam jeszcze o tym Autorze, ale brzmi zachęcająco. Może czasem zdobędę (jeśli istnieje takowy) audiobook i posłucham na ogrodowym leżaku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Don Winslow jest jakoś mało znany, a pisze bardzo wciągające powieści.

   Usuń
 5. Powieści kryminalne od jakiegoś czasu zwyczajnie mnie nudzą, więc raczej nie jest to coś dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem mamy przesyt na pewne tematy i trzeba zrobić przerwę lub sięgnąć po inne książki, też tak mam:)

   Usuń
 6. Witam serdecznie ♡
  Brzmi interesująco, jestem pewna, że to książka w sam raz dla mnie :) Świetna recenzja, tytuł zapisuję i mam nadzieję, że szybko po niego sięgnę :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znałam tego autora, ale zachęciłaś mnie, żeby sięgnąć po jakąs jego książkę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam tego autora. ,,Skorumpowani", ,,Granica" są rewelacyjne.

   Usuń
 8. Skoro ,,Miasto w ogniu" to wciągająca kryminalna powieść z szybką akcją, prostymi dialogami i bez zbędnych opisów, to ja chętnie poznam ją bliżej, gdyż mam ostatnio fazę na powieści z dreszczykiem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy wcześniej nie słyszałam o autorze, ale książka wydaje się interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubisz taką kategorię powieści, to śmiało czytaj:)

   Usuń
 10. To super, że ta książka Ci się spodobała. Ja jednak raczej sobie odpuszczę, bo ostatnio nie lubię się z kryminałami.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytałam jeszcze książek tego autora :)

  OdpowiedzUsuń