piątek, 26 kwietnia 2019

,,KOŁYMA. POLACY W SOWIECKICH ŁAGRACH"


Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach
Źródło

Kołyma to kraina w dorzeczu rzeki Kołymy i nieformalne określenie największej grupy obozów pracy przymusowej podlegających NKWD na północnym-wschodzie ZSRR w obwodzie magdańskim. Od lutego 1931 roku na tereny łagrów przybyli pierwsi więźniowie, którzy prymitywnymi sposobami wydobywali węgiel, uran, złoto, platynę i ropę naftową. Wkrótce Kołyma stała się symbolem powolnego umierania. Bardzo trudne i prymitywne warunki pracy oraz mieszkania, teren skuty lodem przez prawie dziesięć miesięcy w roku, gdzie mróz dochodził do -70 stopni Celsjusza, głód i przemoc sprawiły, że w początkowych latach funkcjonowania obozów śmiertelność wśród łagierników wynosiła 80%. Szacuje się, że w latach 1937-1953 zmarło w tym obozie pracy od 2 do 4 mln więźniów. 

Książka zawiera w większości nigdy niepublikowane drukiem relacje ludzi, którzy przeżyli piekło sowieckich łagrów. Wspomnienia ukazują część tragicznych losów zesłańców, które poruszają i głęboko zapadają w pamięć. Trudno zapomnieć o cierpiących ludziach, którym w wyniku odmrożeń trzeba amputować kolejne części ciała, którzy zamarzają samotnie w kołymskich śniegach gdzieś pod drzewem, którzy dzień po dniu ledwo powłócząc nogami suną do wycieńczającej pracy, w której w każdej chwili mogą zginąć od kuli enkawudzistów lub w trakcie nieszczęśliwego wypadku. Nie każdy mógł znieść takie życie. Więźniowie udręczeni fizycznie i psychicznie, nie mający nadziei na dotrwanie do końca wyroku często sami odbierali sobie życie. Pośród więźniów istniały podziały nie tylko narodowościowe na Polaków, Rosjan, Ukraińców, Żydów, Ormian, Niemców, Czechów, Estończyków, Litwinów, Japończyków, Mongołów, jednostkowe przypadki Węgrów, Francuzów, Hiszpanów i Anglików, ale też polityczne i ze względu na przeszłość kryminalną. Szczególnie okrutnie zachowywali się więźniowie skazani za najcięższe zabójstwa. Na porządku dziennym były kradzieże, morderstwa, przestępstwa seksualne. Podziały wśród więźniów ustępowały miejsca walce o przetrwanie. 

Polskie historie zebrane w tej książce dotyczą deportacji w 1940 roku z polskich terenów zagarniętych przez Sowietów po ataku z 17 września 1939 roku oraz po ich ponownym wkroczeniu w 1944 roku. Mnóstwo Polaków nie powróciło już do ojczyzny po wywózce, ale niektórzy mieli  wyjątkowe szczęście i powrócili po układzie Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 roku, gdy generał Władysław Anders formował jednostki Wojska Polskiego na terenie Związku Sowieckiego. Następni Polacy mieli okazję powrócić do Polski dopiero po śmierci Józefa Stalina w 1953 roku, gdy skrócono wymiar odbywanych kar i pozwolono na opuszczenie obozu oraz zamieszkanie w miastach regionu. Po  zdobyciu środków finansowych wielu Polaków pokonując tysiące kilometrów docierało do ojczyzny. W końcu wypuszczono mnie do ojczyzny. Przyjechałam i tak jak stałam, w fufajce i męskich sandałach na nogach, wyskoczyłam z wagonu i ucałowałam rodzinną ziemię, Syberia pozostała w moich wspomnieniach jak ostry, zimny płomień. Wciąż jeszcze pachnie dla mnie żywicznym zapachem jodeł i psią kiełbasą.

,,Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach" to książka przejmująca, wzruszająca, wyciskająca łzy przy poznawaniu dramatycznych wydarzeń w obozach pracy na Kołymie. Aż trudno uwierzyć, jak wiele okrucieństwa może zgotować człowiek człowiekowi, jakie piętno odcisnąć nie tylko na ciele, ale też w duszy drugiej osoby. Pocieszające jest to, że część ludzi przeżyło białe krematorium, wróciło do ojczyzny i spisało wspomnienia, które teraz może poznać szerokie grono odbiorców. Warto zwrócić uwagę na tę publikację.



Książkę można kupić w Księgarni Ludzi Myślących

Znalezione obrazy dla zapytania księgarnia ludzi myślących

WYDAWNICTWO ZONA ZERO

Wydawnictwo Fronda

Tytuł: Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach. Bez komentarza. Wspomnienia i dokumenty
Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Zona Zero
Data wydania: 29 marca 2019
ISBN: 9788366177031
Liczba stron: 528
Kategoria: historia
Cytaty: str. 145

środa, 17 kwietnia 2019

,,BIEGACZ"-BARTŁOMIEJ GRUBICH-RECENZJA PREMIEROWA


BIEGACZ - Bartłomiej Grubich (oprawa miękka)
Źródło
Dla mnie bieganie to samotność, moja własna walka z samym sobą. Wyjście z siebie, tylko po to, by spoglądać na siebie, by przemyśleć swoje życie, ten jeden dzień, godzinę, działanie, chwilę. By pogodzić się ze swoimi wyborami, błędami, bo kiedy biegniesz, to wiesz, że to wszystko może być trochę z boku, i łapiesz dystans, bo w tym konkretnym momencie chodzi tylko o bieg.

Bartłomiej Grubich z wykształcenia jest filozofem i socjologiem, ale pisanie to jego pasja. Został wyróżniany trzykrotnie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału  w latach 2015, 2016, 2018 oraz w ramach konkursów „Poznań Zły” (I miejsce – 2014), „Poznań Fantastyczny” (III miejsce – 2014) oraz „Literacki Konkurs Tematyczny” (2016, 2018). Jego artykuły ukazały się w czasopismach „Nowy Obywatel” i „Take Me”.  „Biegacz” to jego powieściowy debiut.

Poznań, 2015 rok. W mieście odbywa się bieg, na który ściągają ludzie z różnych dzielnic. Biegną kobiety i mężczyźni, młodzi i starsi, szczupli i otyli, źli i dobrzy, a pośród nich biegnie seryjny morderca ścigany przez policję za zamordowanie pięciu kobiet o cygańskiej urodzie. Kamil Wojtczak oczami wyobraźni widzi przebieg zdarzeń, szarpanie i ostateczne uderzenie ofiary przez mordercę. Na myśl o okrucieństwie jakiego doświadczyły zamordowane dziewczyny czuje mdłości i zapach śmierci, ale choć buduje cały możliwy scenariusz zdarzeń, to nie zna odpowiedzi na najważniejsze pytanie. Kto zabija?

Akcja powieści rozpoczyna się w 2015 roku, ale autor zastosował także przeskoki czasowe do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Muszę przyznać, że te retrospekcje bardzo mi się podobały, bo wraz z bohaterami powieści mogłam obserwować zmiany zachodzące w społeczeństwie, a także przypomnieć sobie, jak młodzież dorastała w tym okresie. Są licealiści popijający tanie wina pod drzewami lub nad brzegiem rzeki, film ,,Nagi instynkt" z Sharon Stone, słuchanie muzyki na walkmanach, kluby i puby, w których chłopcy podrywają dziewczyny (to akurat jest stały element dorastania:), granie na Pegasusie w Contrę i Micro Machines, oglądanie erotyków na kanale Polonia 1 i wiele innych smaczków z tego okresu. Autor bardzo dobrze lawiruje pomiędzy współczesnością i przeszłością, oddaje klimat zmian i narastającego z każdym mijającym rokiem biegu, pędu do życia, w którym udział biorą wszyscy bez wyjątku, aż trudno odróżnić w pewnym momencie jednego bohatera od drugiego. 

,,Biegacz" to inteligentny kryminał z rozbudowaną warstwą obyczajową zawierającą wiele ciekawych spostrzeżeń nad naturą ludzką, obcością, samotnością, nijakością i brakiem zainteresowania najbliższych, życiem obok siebie bez rozmów i celu. Autor sprytnie manipuluje czytelnikiem, nie daje jednoznacznych odpowiedzi i zmusza do zastanawiania się nad postępowaniem oraz wyborami bohaterów. Książkę czyta się płynnie, szybko i z dużym zainteresowaniem, więc jeśli macie ochotę na lekki thriller psychologiczny sięgajcie po powieść Bartłomieja Grubicha:)



Vesper.pl

Tytuł: Biegacz
Autor: Bartłomiej Grubich
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 17 kwietnia 2019
ISBN: 9788377313183
Liczba stron: 224
Kategoria: thriller, sensacja, kryminał
Cytaty: str. 17

wtorek, 16 kwietnia 2019

,,WŁADCY UMYSŁÓW. BIOGRAFIE NIEZWYKŁYCH LUDZI, KTÓRZY WYMYŚLILI XXI WIEK"-PRZEMYSŁAW SŁOWIŃSKI


Władcy umysłów
Źródło

Decydują o naszym życiu codziennym i obyczajach, kształtują nasze gusty, ułatwiają komunikację i są źródłem informacji. Steve Jobs, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Elon Musk, Robert Maxwell, Rupert Murdoch, Ted Turner to ludzie, którzy ukształtowali XXI wiek.

Steve Jobs zrewolucjonizował rynek komputerów dzięki Apple'owi II i Macowi, animowanych filmów za sprawą Pixara i muzyki za pomocą iPoda i Tunes. Był najbardziej charyzmatycznym człowiekiem w branży technologicznej. Miał wizję, intuicję i odwagę, by wyprzedzające erę pomysły wdrażać w życie. Zmienił biznes technologiczny w medialny show. Postrzegany był jako wymagający perfekcjonista, intelektualista i geniusz, ale też jako człowiek niezwykle egoistyczny, ze złożoną osobowością. Bill Gates w wieku dziewiętnastu lat założył firmę, która zmieniła przyszłość komputerów. W wieku trzydziestu jeden lat był już miliarderem dzięki oprogramowaniu Microsoft. Uznawany jest za geniusza komputerowego i agresywnego biznesmena. Zawsze musi wygrywać, a kiedy jest wściekły rzuca przedmiotami. Mark Zuckerberg wraz z kolegami z Harvardu wymyślił portal społecznościowy Facebook. W historii jego rodziny pojawiają się wątki polskie. Prababka od strony ojca Minnie Wiesenthal urodziła się w Skale Podolskiej i tam używała imienia Mania. Również prababka matki Marka Dora Steinberg podawała, że pochodzi z Polski, a jej językiem ojczystym był polski. Elon Musk właściciel Spacex, pierwszej prywatnej firmy konstruującej rakiety nośne dla pojazdów kosmicznych, współzałożyciel Tesla Motors, twórca PayPala, geniusz, wizjoner, jeden z najbogatszych ludzi na ziemi, kontrowersyjny biznesmen goniący za marzeniami, który wystrzelił w stronę Marsa rakietę Falcon Heavy często przeklina, odznacza się niecodziennym myśleniem i nieprzeciętną pracowitością. Jest konkurencją dla amerykańskich przedsiębiorstw z branży wojskowej i przemysłu. Jest współczesną wersją człowieka renesansu, gdyż zajmuje się wieloma dziedzinami i w każdej odnosi sukcesy. Robert Maxwell to wydawca Daily Mirror, współudziałowiec Agencji Reutera i Agence Centrale De Presse. Słynął z upodobania do luksusowych prostytutek, wykwintnego jedzenia i trunków oraz braku manier. Był postrachem dla personelu w redakcjach i rezydencjach, terroryzował ludzi, prał brudne pieniądze, sprzedawał szpiegowskie oprogramowania, handlował towarami objętymi embargiem i przez całe życie zabiegał o względy bogatych oraz sławnych ludzi. Rupert Murdoch właściciel telewizji satelitarnej Sky, Fox News i Fox Broadcasting Company, a także właściciel The Times, New York Post i tabloidu Mirror stworzył współczesną prasę bulwarową, której strategia opiera się na: sensacji, skandalach, seksie i pomijaniu faktów. Ted Turner stworzył koncern medialny Turner Broadcasting System, w skład którego wchodzi m. in. CNN, pierwszy 24-godzinny kanał telewizji kablowej. W świecie mediów dokonał rewolucji, ale słynął też z bezwzględności w realizowaniu celów, chamstwa, przemocy fizycznej, znieważania wszystkich wokół.

Przemysław Słowiński po raz kolejny napisał fascynującą książkę, którą czyta się jednym tchem. Zebrane biografie niezwykłych ludzi XXI wieku są ciekawe, często zaskakujące i wszystkie pokazują, jak dzięki pasji, inteligencji, uporowi, ale też bezwzględności można zmienić rzeczywistość ludzi na całym świecie, obracać miliardami i spełniać marzenia. Serdecznie polecam:)



WPISY POWIĄZANE:
,,Kobiety despotów"-Przemysław Słowiński
,,Nicola Tesla.Władca piorunów"-Przemysław Słowiński, Krzysztof. K. Słowiński
,,Kobiety wywiadu"-Przemysław Słowiński



Książkę można kupić w KSIĘGARNI LUDZI MYŚLĄCYCH

Podobny obraz

Wydawnictwo Fronda

Tytuł: Władcy umysłów. Biografie niezwykłych ludzi, którzy wymyślili XXI wiek
Autor: Przemysław Słowiński
Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 14 marca 2019
ISBN: 9788380794382
Liczba stron: 432
Kategoria: biografia/autobiografia/pamiętnik

piątek, 12 kwietnia 2019

,,WSPANIAŁOŚĆ AMBERSONÓW"-NEWTON BOOTH TARKINGTON


WspanialoscAmbersonow
Źródło

XIX wiek, Ameryka Północna. W mieście Midland mieszka rodzina Ambersonów uważana za  najznakomitszą i najbogatszą. Major Amberson w 1873 roku zbija fortunę, kiedy inni ją tracą. Rodzina wydaje wspaniałe przyjęcia, mieszka w największej rezydencji w centrum miasta, utrzymuje służbę i żyje jakby czas się zatrzymał. Córka majora Isabel wychodzi za mąż za Wilbura Minafera, który jest pracoholikiem i całe swoje życie poświęca interesom. Isabel zajmuje się synem Georg'em, którego kocha ponad życie. Po wielu latach do miasta przyjeżdża Morgan, dawny przyjaciel Isabel, który próbuje rozwinąć produkcję automobili. Towarzyszy mu dorosła córka Lucy, która jest trochę młodsza od syna Isabel.

Historia rodziny Ambersonów rozciąga się na lata i pokazuje upadek arystokratycznego stylu życia. Wspaniałość rodziny trwa wiele lat, a świadkiem tego jest miasto Midland przekształcające się i rozrastające. Autor doskonale ukazał zmiany zachodzące na przełomie stuleci. Najpierw przedstawia wspaniałe życie arystokracji, która zajmuje się polityką, organizowaniem bali i spotkań towarzyskich, oddaje się tańcom w rytm kastanietów wystukujących La Palomę i bezproduktywnie spędza każdy dzień. Stopniowo jednak znany świat i porządek społeczny przestają mieć już takie znaczenie jak dawniej. Do lamusa odchodzą pomieszczenia dla służby przy domach bogaczy, a zastępują je mieszkania czynszowe w kamienicach, stajnie pełne gwaru mężczyzn szczotkujących konie przestają istnieć, bo utrzymanie ich jest coraz droższe, małe powozy komunikacji ulicznej zostają zastąpione przez tramwaje. Zanika zwyczaj utrzymywania otwartego domu, całodzienne pikniki w lesie, śpiewanie serenad pod oknem ukochanej...Wszystko się zmienia. W okresie poprzedzającym morderczy postęp ludzie zaczynają prowadzić coraz szybsze życie, jednak w sumie na wszystko znajdują jeszcze czas: na myślenie, na rozmowę, na czytanie i na czekanie na umówioną damę. Zmienia się styl życia, wygląd ludzi i ich ubiór, wystrój wnętrz i wygląd ulic. Stare zegary są sprzedawane i zastępowane nowoczesnymi, woskowe sztuczne kwiaty zastępowane są woskowymi sztucznymi owocami, wazy przybierane są piórami, na zielonych terenach wznoszone są bungalowy i sześciopokojowe domki, po ulicach jeżdżą automobile zamiast powozów. Zmiany zachodzą nie tylko w wyglądzie rozrastającego się miasta, ale także w samych mieszkańcach. Ostatni przedstawiciele dawnego patriotycznego pokolenia, które walczyło w wojnie secesyjnej, a potem kontrolowało politykę już się za bardzo nie liczy. Potomkowie pionierów i wczesnych osadników wtapiają się w nowy tłum, stare pokolenie coraz mniej się wyróżnia. Pojawiają się nowe dzielnice: żydowska, niemiecka, czarnych, a także osiedla irlandzkie, włoskie, węgierskie, rumuńskie i inne. W mieście zaczynają dominować zamożni potomkowie emigrantów z lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, którzy szukają większych pieniędzy za tę samą pracę. Powoli wyłaniają się nowi Midlandczycy-nowi Amerykanie.

Tytułowa wspaniałość Ambersonów rzuca się w oczy mieszkańcom Midland, którzy podziwiają szyk rodziny i próbują ją naśladować. Główny bohater powieści George Amberson Minafer jest zuchwały, impertynencki, nieznośny, arogancki, ale mimo to ludzie są nim zafascynowani, niektórzy podziwiają go, a inni nienawidzą i czekają na jego upadek. Wielkość rodziny Ambersonów jawi się jako coś trwałego i niezachwianego, nikt nie wątpi w ich dostojeństwo i bogactwo bezpieczne za lśniącymi, wypolerowanymi barierami, tak solidnymi, jak oni są olśniewający. George jest przedstawicielem złotej młodzieży końca wieku. Ubrany jak młody lord w ubrania od nowojorskich krawców, szybko jeżdżący końmi po ulicach miasta, przed którymi uciekać muszą przechodnie, obsypywany pieniędzmi przez pobłażliwą matkę i troskliwego dziadka. Młodzieniec robi co chce, nie zważając na to co ludzie powiedzą. Reaguje gwałtownie na najmniejszą rzecz dotyczącą jego samego albo kogoś lub czegoś z nim związanego. Postępuje lekkomyślnie, ale nawet jeśli jest arogancki, przykry i zarozumiały, to przy tym jest też bardzo hojny. Zakochuje się w Lucy, córce Eugena Morgana, którym gardzi, bo ten zajmuje się budową fabryki automobili i żyje według innych standardów i ideałów niż Ambersonowie. Eugene jest postacią z nowej epoki, która powoli zwycięża ze sztywnymi wysokimi kapeluszami i rozkloszowanymi płaszczami. Lucy jest małą ślicznotką, a do tego jest niezależna, władcza i stanowcza. Jest panią siebie, nowoczesną Amerykanką i podlega jedynie własnemu życiu. Jej jedyną słabością jest George Minafer.

,,Wspaniałość Ambersonów" to powieść nagrodzona Pulitzerem, w której Newton Booth Tarkington wspaniale przedstawił kończącą się epokę koni, powozów i szaleńczych wyścigów oraz zaczynającą się erę lśniących stalą, tętniących, brzęczących i warczących maszyn-automobili. Wspaniała opowieść o minionych czasach, którą warto przeczytać:)




Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo mg
Tytuł: Wspaniałość Ambersonów
Autor: Newton Booth Tarkington
Tłumaczenie: Jan Stanisław Zaus
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Tytuł oryginału: The Magnificent Ambersons
Data wydania: 13 marca 2019
ISBN: 9788377795316
Liczba stron: 320
Kategoria: historyczna, klasyka, obyczajowa
Cytaty: str. 12