piątek, 24 maja 2019

,,MARIA FIODOROWNA. PAMIĘTNIK CARYCY"-CHRISTOPHER W. GORTNER


Źródło

Amerykański pisarz hiszpańskiego pochodzenia Christopher W. Gortner napisał wiele ciekawych powieści historycznych m.in.: ,,Ostatnia królowa", ,,Wyznania Katarzyny Medycejskiej", ,,Sekret Tudorów. Kroniki nadwornego szpiega Elżbiety I, ,,Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej", ,,Spisek Tudorów", ,,Potomek Tudorów". Ostatnio miałam okazję przeczytać powieść autora poświęconą Marii Zofii Fryderyce Dagmarze, duńskiej księżniczce wydanej za rosyjskiego następcę tronu, późniejszego Aleksandra III-,,Maria Fiodorowna. Pamiętnik carycy".

Maria Zofia Fryderyka Dagmara Glücksburg, księżniczka Danii urodziła się 26 listopada 1847 roku w Kopenhadze. Jej ojcem był król Danii Chrystian IX, a matką Luiza Heska. Od najmłodszych lat uważana była za wielką piękność. Zaręczyła się z carewiczem Mikołajem. Jednak jej niedoszły mąż zmarł na gruźlicę. Wyszła wtedy za brata zmarłego carewicza, przyszłego Aleksandra III. Przeszła na prawosławie i przyjęła imię Maria Fiodorowna. Małżeństwo Marii i Aleksandra okazało się udane. Maria choć nie zajmowała się polityką, to starała się łagodzić despotyzm męża i interweniować w różnych sprawach. Faworyzowała swoich synów Mikołaja i Michała, ale z córkami obchodziła się gorzej. Nie była też w najlepszych stosunkach z synową Aleksandrą Fiodorowną, do której nie czuła sympatii i uważała, że nie ma ona żadnych predyspozycji do pełnienia roli carowej. Po śmierci męża w 1894 roku i wstąpieniu na tron Mikołaja II nie chciała pogodzić się z rolą cesarzowej wdowy. Po obaleniu caratu w 1917 roku schroniła się na Krymie, po czym wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. Rząd siostrzeńca, Jerzego V, odmówił jej azylu, więc w 1919 roku powróciła do Danii, gdzie osiadła w pałacyku Hvidøre pod Kopenhagą.

Bardzo podobało mi się jak autor przedstawił kolejne etapy życia carycy i jej dojrzewanie do roli żony, matki i władczyni potężnego kraju. Maria wychowała się w żółtym pałacyku w Kopenhadze, gdzie cuchnęło stęchlizną, a kanapy przykrywano szalami, żeby nie było widać końskiego włosia wystającego z dziur w przetartym obiciu. Na ścianach wisiały oprawione w ramki akwarelki jej i siostry Alix. Jej życie zmieniło się diametralnie, gdy ojciec został następcą tronu. Mały rodzinny pałacyk, gdzie dorastała wraz z pięciorgiem rodzeństwa przestał być jej miejscem na ziemi, a najważniejsza stała się przyszłość. Po wejściu do rodziny Romanowów została otoczona drogimi kosztownościami, mieszkała w pałacach, gdzie na ścianach wisiały kolekcje dzieł sztuki najlepszych mistrzów. Gortner nie przedstawił tylko romantycznego, wyidealizowanego świata rodziny carskiej, ale pokazał, że żyjąc w niewyobrażalnym przepychu mieli oni także swoje smutki i radości, wielkie i małe tragedie, a także byli bezbronni jak inni ludzie. Maria tak jak wszyscy, nie była człowiekiem nieomylnym, ale przetrwała dzięki życiowej energii, odporności i szczęściu. 

Życie Marii Fiodorowny zostało przedstawione w formie zbeletryzowanej, ale można dostrzec dbałość autora o zachowanie szczegółów historycznych i staranność w odtwarzaniu poszczególnych postaci. Autor wprowadził pewne niewielkie zmiany, aby uprościć narrację i uniknąć dłużyzn, ale pewna swoboda w faktach i datach jest niewielka. 

,,Maria Fiodorowna. Pamiętnik carycy" to piękna, zbeletryzowana powieść o  dzielnej, mądrej i odpornej na przeciwności losu kobiecie, która w swojej epoce, nie bez powodu, była powszechnie podziwiana. Według mnie jest to historia warta poznania:)


WPISY POWIĄZANE:
,,Marlena. Błękitny anioł w garniturze"-Christopher W. Gortner


Książkę można kupić w księgarni booktime 

booktime.pl

Logo Harper Collins

Tytuł: Maria Fiodorowna. Pamiętnik carycy
Autor: Christopher W. Gortner
Tłumaczenie: Hanna Hessenmuler
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Tytuł oryginału: The Romanov Empress. A Novel of Tsarina Maria Feodorovna
Data wydania: 20 marca 2019
ISBN: 9788327637734
Liczba stron: 608
Słowa kluczowe: Romanowowie
Kategoria: literatura piękna

19 komentarzy:

 1. Polecę ją już wiem komu :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. O carycy wiem niewiele i przyznam, że lekcje historii jakoś szczególnie mnie nie ciekawią. Ale książki, które w "powieściowy" sposób przedstawiają losy autentycznych postaci bywają gratką i dla mnie. Chciałabym ją poznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkim atutem książki jest zbeletryzowanie historii carycy, a dzieki temu czyta się niezwykle lekko i szybko.

   Usuń
 3. Z pewnością warto poznać tę historię. Będę miała ten tytuł na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, ze byłabyś zadowolona z lektury.

   Usuń
 4. Książka dla mnie! Z wielką przyjemnością po nią sięgnę :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z całą pewnością jest to książka dla Ciebie Moniko:)

   Usuń
 5. Polecę ją mojej znajomej. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. To dobrze, że autor zadbał o zachowanie szczegółów historycznych i staranność w odtwarzaniu poszczególnych postaci. Polecę zatem tę książkę mojej kuzynce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zaczytac się w tej historii. Pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Chcę ją przeczytać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię pozycje o silnych babkach! Obserwuję i Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kobiety dają radę:) Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam:)

   Usuń
 9. Przeczytałabym tę książkę, choć nie podoba mi się, że bohaterka faworyzowała synów, a z córkami obchodziła się gorzej. To nieładnie o niej świadczy. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Autor starał się zachować prawdę historyczną i choć pewne zachowania bohaterki budzą niechęć, to tak się zachowywała. Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń