niedziela, 31 stycznia 2016

WYNIKI KONKURSU -,,ZATRUTE CIASTECZKO"- ALAN BRADLEY

Źródło

Witajcie:)

Dzisiaj ogłoszenie zwycięzcy w konkursie z WYDAWNICTWEM VESPER, które ufundowało nagrodę książkową.





Książka ,,Zatrute ciasteczko" Alana Bradleya wędruje do Agnieszki Borowskiej, którą proszę o podanie na e-maila adresu do wysyłki. Gratuluję szczęścia w losowaniu:)

Dziękuję wszystkim za udział w konkursie i zapraszam na kolejny post, który będzie częściowo powiązany z dzisiejszym wpisem:)

piątek, 29 stycznia 2016

,,EMMA I JA" - ELIZABETH FLOCK




W Toast w Karolinie Północnej mieszka ośmioletnia Carrie Parker, jej sześcioletnia siostra Emma, mama Libby i ojczym Richard. Historię tej rodziny poznajemy z perspektywy Carrie, która wspomina życie z tatą i opisuje teraźniejsze z ojczymem. Kontrast pomiędzy przeszłością, a aktualnymi wydarzeniami jest ogromny. Dawne szczęśliwe życie odeszło wraz z tragiczną śmiercią taty, a obecne to bicie, poniżanie, przedrzeźnianie, zakuwanie w łańcuch za karę lub zamykanie na strychu.

,,-Gdzie jest moja córeczka?
-Tu jestem, tatusiu!
-Zejdź na dół i uściśnij tatusia. Dziś wieczorem będziemy świętować!
Mogłam skakać, z którego chciałam stopnia, tato zawsze potrafił mnie złapać."

***
,,Richard coś mówi, ale nie słyszę co, bo patrzę na siostrę.
-Nie będę tego dłużej tolerował, tyle ci powiem...-To właśnie mówi. -Żeby jeść psie jedzenie...Chcesz psiego jedzenia?To dostaniesz. Dostaniesz psie jedzenie. Taaa...
Przykłada koniec lufy do moich placów, zmusza mnie, żebym szła szybciej. Zerkam w bok: z Emmą robi to samo.
-Żadnych więcej domowych kolacji, ty mała suko..."

Carrie próbuje zapamiętać jak najwięcej rzeczy związanych z tatą i kiedy jest jej źle przypomina sobie, jak tata uśmiechał się do mamy, jak ładnie pachniał, jak podrzucał ją do góry, jak zabierał na oranżadę...
Obserwuje jak mama cierpi po śmierci taty, jak płacze i leży w łóżku całymi dniami. Nie chodzi do szkoły i zajmuje się młodszą siostrą, która przestała mówić po traumatycznych wydarzeniach, gdy była przy śmierci taty. W późniejszym czasie jest świadkiem awantur, picia alkoholu i bicia mamy przez ojczyma.

Sześcioletnia Emma stara się chronić starszą siostrę i zbiera wszystko co najgorsze od Richarda. Jest nie tylko bita,głodzona, ale także molestowana seksualnie.
,,Patrzę na Emmę, ale ona znów zasnęła nad książką. Richard chyba czepiał się jej wczoraj wieczorem. Gdy tak usypia w dzień, wiem, co się zdarzyło poprzedniego wieczoru."

Dziewczynki wspierają się, wiedzą że mają tylko siebie, bo na mamę nie mogą liczyć.

,,Emma i ja" to wstrząsający obraz biednej, ale szczęśliwej rodziny, która w wyniku nieszczęśliwego splotu wydarzeń rozpada się. Kłopoty finansowe, braki w edukacji, rozpacz po śmierci ukochanej osoby, a potem gehenna przemocy domowej ze strony drugiego męża, który miał nieść wsparcie. Wszystko to prowadzi do kolejnej tragedii...

Obraz przemocy domowej widzianej oczami dziecka jest przejmujący. Autorka zestawiła naiwność dziecka z brutalną rzeczywistością. Język jest prosty, ale tym bardziej potęguje grozę sytuacji.
Ta historia boli, pokazuje hipokryzję dorosłych oraz cierpienie dzieci i na pewno zapada w pamięć, a zakończenie jest nieprzewidywalne i całkowicie mnie zaskoczyło.



 Za książkę dziękuję Wydawnictwu HarperCollins Polska sp. z o. o.






Tytuł: Emma i ja
Autor: Elizabeth Flock 

Seria: New York Times Bestselling 
Wydawnictwo: HarperCollins Polska sp. z o.o
Tłumaczenie: Alina Patkowska
Data wydania: 13 stycznia 2016
ISBN: 9788323816980
Liczba stron: 384
Kategoria: powieść psychologiczna,  literatura piękna

Cytaty: str. 133, 130

środa, 27 stycznia 2016

,,SIOSTRY" - AGNIESZKA LEWANDOWSKA-KĄKOL


Siostry
Źródło

,,Siostry. Kresy. Zsyłka. Wielki świat" Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol to powieść inspirowana prawdziwymi życiorysami.

Trzy siostry mieszkające w Wilnie-Barbara, Ludmiła, Helena-oraz ich matka zostają zesłane w 1940 roku do karnego łagru w Kazachstanie. Przez trzy tygodnie podróżują w bydlęcym wagonie, a później dwukołowym wozem-arbą ciągniętym przez woły. Na końcu tej męczącej podróży czekają na nie baraki oddalone od siebie o pół kilometra, w których wcześniej mieszkały świnie. Wokół rozciągają się pola, na których pracują zesłańcy.

Najliczniejszą grupę w kołchozowej społeczności stanowią Ukraińcy, którzy do Kazachstanu trafili jeszcze przed II wojną światową, są warstwą uprzywilejowaną i bardzo nieprzychylnie nastawioną do Polaków. Ukraińców zaś nie lubi ludność tubylcza, głównie rasy mongolskiej. W trudnych warunkach obozowych i wśród nieprzychylnej ludności siostry spędzają półtora roku. Dopiero po 30 lipca 1941 roku, po podpisaniu układu Sikorski-Majski zostaje ogłoszona amnestia, niestety ich mama tego już nie doczekała.

Po ogłoszeniu amnestii siostry cieszą się, ale Barbara jest rozdarta wewnętrznie, gdyż zakochała się pierwszą miłością w Rosjaninie-Juriju, który uratował ją w obozie przed śmiertelnym niebezpieczeństwem. Wkrótce drogi sióstr rozchodzą się, gdyż Barbara postanawia ułożyć sobie życie z Jurijem w Stalingradzie, a Ludmiła i Helena jadą do Turkiestanu. Nieprzewidziane zdarzenia  i zawirowania historii powodują, że dotąd nierozłączne siostry tracą ze sobą kontakt.

Bolesne przeżycia wojenne, obozowe i powojenne próby ułożenia sobie życia na nowo Czytelnik poznaje z perspektywy każdej z sióstr. Akcja toczy się w Kazachstanie, Turkiestanie, Rodezji, Moskwie i Kanadzie. Wydarzenia szybko następują po sobie, a teraźniejszość przeplata się ze wspomnieniami.

Agnieszka Lewandowska-Kąkol pokazuje jaką wartością jest życie, o które trzeba walczyć. Jego wartość doceniają ci, którzy znaleźli się na jego skraju, tuż nad przepaścią.
Podkreśliła w swojej książce więź łączącą siostry, które w młodości wszystko robiły wspólnie, dzieliły się sekretami, wychowane były we wzajemnej życzliwości, a gdy znalazły się w obozie wspierały się i próbowały przetrwać w warunkach, gdzie niektórzy ludzie nie wytrzymywali i zamieniali się w potwory. Wydarzenia polityczne i osobiste spowodowały, że po opuszczeniu łagrów znalazły się w zupełnie innych częściach świata, odbiło się to na ich psychice.

Byłam zaskoczona, jak różnie potoczyły się ich dalsze losy, ale nie zdradzę więcej szczegółów, by nie psuć Wam czytania. Dodam tylko, że w życiu sióstr pojawiają się także mężczyźni.


Powiązane wpisy: NIEZŁOMNA-AGNIESZKA LEWANDOWSKA-KĄKOL




 Za książkę dziękuję Wydawnictwu Fronda
Wydawnictwo Fronda


Tytuł: Siostry. Kresy. Zsyłka. Wielki świat
Autor: Agnieszka Lewandowska-Kąkol

Wydawnictwo: Fronda
Premiera: 20 stycznia 2015 roku
Oprawa: miękka 

Ilość stron: 208
EAN: 9788380790322



niedziela, 24 stycznia 2016

,,POD WĘDROWNYM ANIOŁEM"- JOANNA M. CHMIELEWSKA





,,W Szklarskiej Porębie wszystko ma swój czas. Jest czas nart i czas ognisk. czas turystów i czas sennego spokoju, czas krokusów i czas jesiennych mgieł..."

Joanna Maria Chmielewska w swojej najnowszej książce pt.,,Pod Wędrownym Aniołem" opowiada w bardzo osobisty sposób jak trafiła i zamieszkała w Szklarskiej Porębie.

W ciepły i zabawny sposób dzieli się z Czytelnikiem perypetiami związanymi z przeprowadzką z Gryfic i zadomowianiem się w Szklarskiej Porębie. Pokazuje jak spełniać marzenia z dzieciństwa i wychodzić ze schematów w życiu, czym inspirować się przy pisaniu powieści i wierszy. Dzieli się wrażeniami, które towarzyszyły jej przy pisaniu powieści ,,Poduszka w różowe słonie" oraz ,,Mąż zastępczy".

Codzienność przeplata z odkrywaniem śladów przeszłości tej miejscowości i jej mieszkańców.

W miejscu, gdzie jest Muzeum Ziemi JUNA trzysta lat temu była karczma, którą później nazwano Karczmą Głodową, gdyż ,,droga prowadząca wzdłuż Kamiennej do Szklarskiej Poręby, to droga głodu. Wydarta górom przez robotników, którzy za dziesięć godzin pracy ponad siły dostawali jako wypłatę bochenek chleba i skopek mleka."

W fascynujący sposób opowiada o ludziach z pasją mieszkających na stałe w Szklarskiej Porębie lub przyjeżdżających do niej kilka razy w roku i zgłębiających jej historię. Swoją pasją zarażają innych i są ,,strażnikami pamięci" o artystach tworzących w tej miejscowości.
Szczególnie urzekła mnie historia Wlastimila Hofmana i jego żony Ady.

,,Anioł nad drzwiami Wlastimilówki zaprasza, żeby zajrzeć do wnętrza małej drewnianej chatki, która przycupnęła wśród drzew. Przed laty mieszkał tu Wlastimil Hofman, artysta chodzący wiecznie z głową w chmurach i ołówkiem w ręku, malarz aniołów i dzieci, zawsze gotów podzielić się tym, co ma, z ludźmi i mieszkańcami lasu. Sarny przychodziły do niego pod dom, gołębie dziobami stukały w okno, przypominając, że już pora podwieczorku, a on karmił je z ręki."

Autorka oswajając nowe miejsce stara się odnaleźć łącznik pomiędzy przeszłością i teraźniejszością. Wędrując po miejscach w Szklarskiej Porębie odkrywa historie życia dawno nieżyjących ludzi i swoją opowieścią w książce przywraca pamięć o nich, a robi to w taki cudowny sposób, że poruszyła nimi moje serce.

Joanna Maria Chmielewska w piękny i plastyczny sposób opisała życie w Szklarskiej Porębie, że mam wielką ochotę ruszyć śladami przeszłości i na własne oczy zobaczyć Złoty Widok, gdzie malował Hofman, odrestaurowany Dom Hendricha, ruiny domu Sztaudyngera, artystyczny Dom Hauptmannów, którzy założyli kolonię artystów w Szklarskiej oraz wspiąć się na Szrenicę.
W książce umieszczono zdjęcia z tych miejsc, ale najlepiej byłoby zobaczyć je realnie.

W książce ,,Pod Wędrownym Aniołem" czuć magię miejsca i oddziaływanie Ducha Gór, który wciąga w swój świat coraz bardziej i zaprasza do odkrywania uroków Karkonoszy.
Dajcie się oczarować tej powieści tak jak ja:)






                                                       Za książkę dziękuję Wydawnictwu MG.

Wydawnictwo MG


Tytuł: Pod Wędrownym Aniołem
Autor: Joanna M. Chmielewska
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Data wydania: 13 stycznia 2016
ISBN: 9788377793565
Liczba stron: 200
Kategoria: literatura współczesna
Cytaty: str 266,237, 227

środa, 20 stycznia 2016

,,SERCE ZA SERCE CZYLI CO TO ZNACZY KOCHAĆ" - KS.JAN TWARDOWSKI


Z pewnością wielokrotnie zastanawialiście się czym jest miłość? Czy jest ona najważniejsza w życiu, czy może jest coś od niej ważniejszego? Dlaczego miłość jest czasem taka trudna? 
O miłości powstało wiele wierszy, piosenek i książek, i jeszcze wiele w przyszłości powstanie.
O miłości i różnych jej aspektach pisał także ks. Jan Twardowski, o którym wielokrotnie pisałam na blogu. W 2016 roku ukazała się nowa publikacja z Jego tekstami pt.,,Serce za serce czyli co to znaczy kochać."

Adresatem tej pięknej książki o miłości są dzieci. Teksty pochodzą z lat 1915-2006, niektóre  już były publikowane w innych książkach autora, ale dwadzieścia trzy teksty są nowe i pochodzą z homilii dla dzieci wygłoszonych przez ks.Jana Twardowskiego w kościele pw. Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie w latach 1964-2001.

Książka zawiera mądre wiersze i opowiadania, które odpowiedzą dziecku na pytania dotyczące miłości: Czym jest miłość? Kiedy miłość jest nieprawdziwa?Jakie są rodzaje miłości? Co to znaczy kochać bliźniego?Co to jest przyjaźń?Jak być dobrym? I wiele innych.



,,Rodzina to grupa najbliższych sobie ludzi, którzy się kochają, żyją pod jednym dachem, razem jedzą śniadania, obiady, kolacje.
Ktoś powiedział, że
kochać-to znaczy tylko radować się, skakać, rzucać się komuś na szyję, 
kochać-to nigdy nie płakać,
kochać-to być zawsze pobłażliwym, dobrym, łagodnym,
kochać-to nigdy się nie kłócić.
Tymczasem
można kochać i smucić się,
można kochać i płakać,
można kochać i być surowym,
                             można kochać i czasem się kłócić."      (fragment z książki)




,,Serce za serce czyli co to znaczy kochać" jest pięknie i starannie wydaną książką, która sprawi wiele radości nie tylko dzieciom, ale też rodzicom. Twarde okładki, doskonałej jakości papier, wesołe i kolorowe ilustracje Elżbiety Kidackiej.
Dla mnie rewelacyjna publikacja i tak sobie myślę, że może to być ciekawy prezent na zbliżające się Walentynki:)



Logo Wydawnictwa Święty Wojciech

Tytuł: Serce za serce, czyli co to znaczy kochać
Autor: ks. Jan Twardowski
Pozostali autorzy: wybór i opracowanie Aleksandra Iwanowska
Liczba stron: 128
Wymiary: 210x270 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7516-948-5
Ilustrator: Elżbieta Kidacka
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech

Cytat: str. 82

poniedziałek, 18 stycznia 2016

,,ZAGUBIENI KSIĄŻĘTA" - GARTH NIX-PRZEDPREMIEROWO


Źródło

Garth Nix jest australijskim pisarzem znanym polskim czytelnikom dzięki trylogii ,,Sabriel", ,,Lireal", ,,Abhorsen" i siedmiotomowej serii ,,Klucze do królestwa". Wkrótce będzie miała swoją premierę kolejna powieść autora z gatunku fantastyki pt.,,Zagubieni książęta".

Kemri wkrótce po pierwszych urodzinach został odebrany rodzicom i nigdy nie dowiedział się kim byli, ani z jakiego świata pochodzili. Ze względu na wrodzone predyspozycje został jednym z dziesięciu milionów Książąt, którzy władali Imperium tworzącym szeroki pierścień w galaktyce obejmując ,,ponad siedemnaście milionów systemów, dziesiątki milionów zamieszkanych światów i biliony czujących istot, w większości ludzi wywodzących się ze starej Ziemi." 

Kemri zanim został Księciem spędził kilka lat zanurzony w biotechowej brei, pogrążony w śnie. W tym czasie stymulowano jego umysł poprzez programy edukacyjne i rozwojowe, a wirusy przetwarzały jego DNA, by zmienić oraz udoskonalić każdą część ciała. W przestrzeni mentalnej nauczył się technik komunikacji telepatycznej i osłaniania się. Książę nawet jeśli ginął, to mógł się odrodzić na nowo w niezmienionej postaci, ale zależało to od Imperatora, który oceniał postępowanie Księcia.
Kemri, jak na księcia przystało, otrzymał osobistą świtę, w której najważniejszą rolę pełnił mistrz skrytobójców-Haddad. Młodziutki Kemri wierzył, że zostanie kimś wyjątkowym, może nawet Imperatorem, ale wkrótce przekonał się, że Książęta współzawodniczą ze sobą i nie zawsze na rycerskich zasadach. Młody Kemri musi być ciągle czujny i walczyć o przetrwanie.

Pewnego dnia zostaje wciągnięty do tajnej organizacji weryfikatorów i poddany testowi podczas specjalnej misji. Zostaje pozbawiony ulepszonego ciała i musi sobie poradzić poza granicami Imperium, a także poznać życie zwykłych ludzi. Podczas galaktycznej bitwy z piratami ratuje życie młodej dziewczyny Rejni i przez jakiś czas mieszka oraz pracuje na jej planecie-Karalczy. Dowiaduje się, jak może wyglądać życie rodzinne, którego sam był pozbawiony i doświadcza prawdziwej miłości.
Kemri jest jednak nadal Księciem, a Imperium wyznaczyło mu ścieżkę kariery, z której nie może zboczyć. Musi dokonać trudnego wyboru. Zrealizować plany Imperium i być nadal nieśmiertelnym, czy zrezygnować ze specjalnych umiejętności i wrócić, jako zwykły śmiertelnik do ukochanej?

Garth Nix stworzył niezwykłą opowieść o galaktycznych światach z rozbudowaną strukturą społeczną. Obok siebie umieścił fantastyczne krainy, kosmiczne galaktyki, gwiezdne miasteczka, bambusowe lasy, dżungle, arktyczne tundry z jeziorami, asteroidy pokryte kilkukilometrowymi warstwami lodu z wykutymi miejscami, gdzie instalowano doki dla statków kosmicznych oraz umieszczano ogrody botaniczne; biura stacji wydrążone głęboko w planetach. Niezwykłych miejsc, gdzie toczy się akcja jest naprawdę dużo, a do tego autor wyposażył bohaterów w techniczne gadżety jak np. bicze paraliżujące, skafandry filtrujące powietrze, drony, statki kosmiczne z układem nerwowym i sercem, szablony do hodowania mant. Mieszkańcy Imperium mają wrogów, z którymi muszą walczyć: obcy Smutnoocy, enigmatyczni Umarlacy i zbuntowani Naknukowie.

W miarę rozwoju akcji można dostrzec przemianę głównego bohatera- Kemriego, z którego ulatuje początkowa ignorancja i młodzieńcza naiwność. Szybko zrozumiał, że tytuły i honory, tak pożądane przez Książęta, nie budzą podziwu, a tylko zazdrość i wrogość.
Kemri i Rejni muszą pokonać dzielące ich różnice społeczne i kulturowe, są sobą zafascynowani. Czy miłość będzie na tyle silna, by zburzyć dotychczasowy porządek obyczajowy?
,,Nigdy wcześniej nie byłem tak ogromnie szczęśliwy i tak absolutnie przerażony."

,,Zagubieni książęta" to fantastyczna powieść z szybką akcją i bohaterami walczącymi o przetrwanie w galaktycznym świecie. Są w niej intrygi, pojedynki, walka o władzę, nowoczesne technologie, ale też oddanie, lojalność i miłość. To powieść dla młodszych i starszych fanów Gwiezdnych Wojen:) Polecam:)


Garth Nix




Za książkę dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.
Logo WL

PREMIERA 21 STYCZNIA 2016 R.
Tytuł: Zagubieni książęta
Autor: Garth Nix
Wydawnictwo Literackie
Wydanie: I
Przekład: Natalia Wiśniewska
Oryginalny tytuł: A Confusion of Princes
Format: 123x197 mm
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron: 364
ISBN: 978-83-08-05830-5
Data premiery książki: 21-01-2016
Data premiery e-booka: 21-01-201 

Cytaty: str. 8, 262

sobota, 9 stycznia 2016

,,DŻOKER" - MICHAŁ PIEDZIEWICZ-PRZEDPREMIEROWO



Gdynia to piękne miasto zbudowane nad morzem z ludzkich marzeń, otoczone słoną wodą i piaskiem, statkami z białymi żaglami łopoczącymi na wietrze, krzykliwymi mewami latającymi nad głowami spacerowiczów. W 2016 roku miasto to będzie obchodziło 90-lecie nadania mu praw miejskich i doskonale w tę rocznicę wpisuje się 13 stycznia 2016 roku premiera książki pt. ,, Dżoker" Michała Piedziewicza, który wychował się w tym mieście.

Akcja powieści toczy się w Gdyni i jej okolicach od czerwca 1929 roku do lipca 1939 roku.
W dynamicznie rozwijającym się mieście przecinają się ścieżki Łucji pracującej na poczcie, młodego dziennikarza Adama Grabskiego i Krzysztofa Wilczyńskiego, który wraz z przyjacielem Konstantym Kotkowskim zajmuje się przemytem alkoholu przy granicy z Wolnym Miastem i Rzeszą. 

Michał Piedziewicz doskonale odmalował koloryt nowo budowanego miasta i portu, który miał zapewnić Polsce dostęp do morskich szlaków. Z całego kraju napływali ludzie, którzy w porcie szukali miejsca do pracy i życia. Budowano domy i kamienice w okolicach Kamiennej Góry, którą dawniej nazywano Kamieńcem. W Orłowie wybudowano molo i nowoczesne pensjonaty dzięki którym kąpielisko stało się bardzo modne i eleganckie. W ciągu zaledwie dziesięciu lat z małej wsi rybackiej powstało prężnie rozwijające się miasto. 

Czytając ,,Dżokera" miałam wrażenie, że mieszkam w przedwojennej Gdyni i wraz z bohaterami przemierzam najpierw błotniste, a później wybrukowane uliczki; że bawię się w noc sylwestrową w Kurhausie albo na fajfie u znajomych; że siedzę w kawiarni i zastanawiam się, czy na zabawy karnawałowe udać się do Warszawy, Zakopanego, Triestu, a w czasie wakacji odwiedzić Karlowe Wary albo Juratę. Słucham pierwszych audycji w radiu, gdzie śpiewa Kiepura, chodzę do kina, podziwiam wyścigi automobili oraz sukcesy Żwirki i Wigury, słucham plotek o Witkacym nazywanym Demonem Zakopanego, a w wolnych chwilach czytam o kasiarzu Szpicbródce i morderstwach w ,,Tajnym Detektywie"
Jednym słowem autor książki bardzo realnie i żartobliwie przedstawił życie codzienne w latach trzydziestych dwudziestego wieku.

W książce zamieszczono archiwalne zdjęcia Gdyni i poznając kolejne perypetie bohaterów można zobaczyć ,,ich oczami,, ulice, hotele, pocztę, port, domy,muszlę koncertową,dom kuracyjny,molo i wiele innych miejsc. Widać nie tylko jak zmieniały się te miejsca, ale autor uchwycił także stopniową zmianę nazw i tak np. Sopot nazywano wcześniej Zoppot; ulica Święto Jańska stała się Świętojańską; Kurhaus został Domem Kuracyjnym.

,,Dżoker" to opowieść o pięknym mieście, które stało się domem dla wielu ludzi ze wszystkich zakątków Polski. Jest to historia Polaków zawieszonych pomiędzy wojnami, którzy chcą być szczęśliwi pomimo szalejącego kryzysu i coraz większej ekspansji nazizmu. Jest to także piękna powieść o miłości, trudnych wyborach i odwadze.



Michał Piedziewicz pracuje nad kontynuacją ,,Dżokera" i mam zamiar ją za jakiś czas przeczytać, a na razie polecam pierwszą część książki nie tylko mieszkańcom Gdyni:)





Za książkę dziękuję Wydawnictwu MG.

PREMIERA 13 STYCZNIA 2016
Tytuł: Dżoker
Autor: Michał Piedziewicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Data wydania: 13 stycznia 2016
ISBN: 9788377793527
Liczba stron: 496
Kategoria: literatura faktu